Przymusowe szczepienia na COVID-19? Dworczyk uciął spekulacje: "Nie ma rozmów na ten temat"

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia01 lipca 2021 12:50

Nie będzie obowiązku szczepień – powiedział Michał Dworczyk na czwartkowej konferencji prasowej. Szef Kancelarii Premiera przyznał jednocześnie, że jest coraz mniej chętnych na szczepienia. W tym tygodniu blisko 1 mln szczepionek nie pojechało do punktów

Przymusowe szczepienia na COVID-19? Dworczyk uciął spekulacje: "Nie ma rozmów na ten temat"
Michał Dworczyk/Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

Obowiązek szczepień na COVID-19? Dworczyk uciął spekulacje

O postępach w realizacji Narodowego Programu Szczepień, a także dodatkowych zachętach, które mają Polaków zmotywować do szczepienia na COVID-19, mówił w czwartek, 1 lipca, Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

W trakcie konferencji prasowej był pytany między innymi o to, czy rząd ma „plan B” na wypadek, gdyby Polacy nie chcieli się już szczepić.

– Plan B jest realizowany cały czas. Tworzymy nowe formy zachęt. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu ogłosimy koniec negocjacji w sprawie podstawowej opieki zdrowotne i POZ jeszcze aktywniej włączą się w program szczepień. Obecnie tylko połowa była zaangażowana w szczepienia. Dziś mamy kolejne spotkanie z przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego w tej sprawie – odpowiadał Dworczyk.

Czytaj również: Od dziś paszport covidowy działa na granicach. Jak pobrać Certyfikat COVID-19? Jakie kraje go uznają?

Coraz mniej chętnych na szczepienia. Blisko 1 mln szczepionek nie pojechało do punktów

Odniósł się też do pytania o możliwość wprowadzenia obowiązku szczepienia na COVID-19 w Polsce.

- Nie ma rozmów na ten temat i w żadnym kraju nie ma rozwiązań dotyczących przymusu szczepienia. WHO też takich zaleceń nie wydaje – stwierdził.

Dworczyk wyliczał, że aktualnie 54 proc. dorosłych Polaków zostało zaszczepionych pierwszą dawką lub zarejestrowało się na szczepienie.

- Spada dynamika rejestracji tydzień do tygodnia o 30 proc.. W tym tygodniu po raz pierwszy blisko 1 mln szczepionek nie pojechało do punktów, ponieważ punkty z nich zrezygnowały - dodał.

 Czytaj koniecznie: Dziś startuje loteria szczepionkowa. Do wygrania duże pieniądze, samochody i hulajnogi

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum