×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Przymus czy obowiązek szczepień. Andrusiewicz rozwiał wątpliwości

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP08 grudnia 2021 10:51Aktualizacja: 08 grudnia 2021 10:54

Rząd wprowadzi przymus czy obowiązek szczepienia przeciwko COVID-19 - od wczoraj to pytanie zadają sobie medycy, nauczyciele i mundurowi, których zmiana ma dotknąć. W środę, 8 grudnia, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia odpowiedział. Czy rozwiał wątpliwości?

Przymus czy obowiązek szczepień. Andrusiewicz rozwiał wątpliwości
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia Fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
  • Wczoraj minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych. Obowiązek ma wejść w życie od 1 marca
  • Krótko po zapowiedzi MZ rozgorzały dyskusje, czy będzie to obowiązek czy przymus oraz jakie konsekwencje szykuje rząd dla niezdyscyplinowanych
  • W środę, 8 grudnia, na pytania w tej sprawie odpowiadał Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia

Sprawdź: Obowiązek szczepień od 1 marca dla trzech grup zawodowych

Nowe obostrzenia. MZ: niższe limity, nauka zdalna, obowiązkowe szczepienia

Przymus czy obowiązek szczepień. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia odpowiedział

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział we wtorek, że od 1 marca planowane jest wprowadzenie obowiązku zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych.

Andrusiewicz był pytany w środę w Polsat News o to, czy będzie to obowiązek, czy przymus i skąd wziął się termin 1 marca.

- Zacznijmy od terminu - obowiązek jest terminem ściśle prawnym i nie ma w naszej formule szczepień przymusowego szczepienia. Są szczepienia obowiązkowe. Przymus polegałby na tym, że chodzilibyśmy - mówiąc kolokwialnie - od domu do domu i przymuszali ludzi do szczepień. Nie, jest obowiązek szczepień, który wiąże się z pewnymi prawnymi konsekwencjami - podkreślił.

Czytaj również: Obowiązkowe testy na COVID-19. Nowe zasady od 15 grudnia

Pracodawca będzie weryfikował nie szczepienia a testy na koronawirusa

Czy 1 marca to termin ostateczny obowiązkowych szczepień?

- Pamiętajmy, że nawet te kraje, które wprowadzają już dzisiaj obowiązkowe szczepienia, na dziś komunikują o tym, że te szczepienia będą obowiązkowe. Musimy dać z wyprzedzeniem czas osobom, które będą objęte obowiązkowością szczepień (...), żeby 1 marca weszły do podmiotów medycznych, do wszelkiego rodzaju służb już jako osoby zaszczepione  - dodał Andrusiewicz.

Dopytywany czy 1 marca to termin ostateczny obowiązkowych szczepień, odpowiedział, że mówimy raczej o 1 marca jako terminie ostatecznym dla służb medycznych.

- W przypadku służb mundurowych i nauczycieli ten termin ostateczny, który powinien jednak oscylować w okolicach 1 marca, jest obecnie ustalany na szczeblu ministerialnym z pozostałymi resortami odpowiedzialnymi za każdą z tych służb czy też za grono nauczycielskie  - powiedział rzecznik MZ.

Zapewnił, że wszystkie kwestie związane z obowiązkowością szczepienia będą podane w rozporządzeniu ministra zdrowia

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum