• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Przedszkole tylko dla zaszczepionych?

Autor: Interia.pl, RZ/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2018 11:07

Politycy SLD chcą by jednym z z kryterium rekrutacji do przedszkoli było szczepienie dzieci zgodne z obowiązującym kalendarzem. W tej sprawie przygotowali obywatelski projekt ustawy i wkrótce rozpocznie się zbieranie pod nim podpisów.

Politycy SLD chcą by jednym z z kryterium rekrutacji do przedszkoli było szczepienie dzieci zgodne z obowiązującym kalendarzem. Fot. archiwum

Jak donosi serwis Interia.pl projekt jest konsultowany w Polskim Towarzystwie Wakcynologii.

Po zaopiniowaniu projektu, zacznie się zbieranie podpisów. Jeżeli się uda zebrać w ciągu trzech miesięcy 100 tys. podpisów to projekt trafi do marszałka Sejmu, który zdecyduje, czy posłowie będą się nim zajmowali. 

Dyskusja o szczepieniach powraca w związku z przypadkami zachorowań na choroby zakaźne jak odra, które wracają wraz z nasileniem się ruchuów antyszczepionkowych i  rosnącym odsetkiem niezaszczepionych dzieci. 

Jak wyjaśnia nam w kwietniu br. dr Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii, dziś wyzwaniem przed jakim stoi Polska i inne państwa UE jest utrzymanie stabilnej sytuacji, jeśli chodzi o odrę.

Konsultantka wyjaśnia, że walka z odrą jest tak ważna, ponieważ jest to choroba zakaźna, która szerzy się drogą kropelkową, czyli jest bardzo zaraźliwa. Może doprowadzić do groźnych powikłań, a nawet śmierci.

- W kraju nie powinniśmy spotykać przypadków choroby, na którą istnieje skuteczna szczepionka. Dziś ważne jest to, by szczepić wszystkie zdrowe dzieci, żeby te, które ze względu na inne poważne choroby nie mogą być zaszczepione, też były bezpieczne poprzez tzw. kokon, otoczkę dookoła zaszczepionych osób - wyjaśnia specjalistka.

Z danych GIS wynika, że w Polsce przeciwko odrze zaszczepionych jest około 95 proc. dzieci. To wysoki odsetek, który może dawać poczucie bezpieczeństwa. Jednak, przypadki z Ostródy, gdzie w ostatnim roku zachorowały na odrę 22 osoby, czy Wieruszowa, gdzie z powody epidemii odry ze szpitalu ewakuowano oddział dziecięcy, dowodzą, że ryzyko zakażenia jest jednak realne.

Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny wskazuje, że w Polsce po wojnie na odrę chorowało powyżej stu tysięcy osób rocznie, 100-200 osób umierało wskutek powikłań odry. - Kiedy w 1975 r. wprowadzono obowiązkowe szczepienia, w ciągu kilkunastu lat liczba zachorowań spadła do kilkudziesięciu przypadków rocznie.

Jak zauważa, w ciągu ostatnich lat systematycznie wzrasta liczba rodziców, którzy odmówili szczepienia dzieci. Jeśli trend się utrzyma, to nie tylko odra powróci, ale i inne choroby zakaźne, które udało nam się wyeliminować szczepieniami.

Więcej: www.interia.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum