Programy zdrowotne - samorządy najczęściej inwestują w szczepienia

Autor: Wojciech Matusewicz/Rynek Zdrowia • • 03 października 2013 14:27

Samorządy zainteresowane realizacją programów zdrowotnych najczęściej skupiają się na szczepieniach. Ten rodzaj profilaktyki przedkładany jest w blisko 40 proc. składanych do AOTM programów. - Jednak co piąty projekt nie otrzymuje pozytywnej oceny Agencji - mówi nam Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Programy zdrowotne - samorządy najczęściej inwestują w szczepienia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W 2012 r. do Agencji zgłoszono 98 programów w zakresie szczepień. Zdecydowanie dominowały te związane z przeciwdziałaniem występowaniu wirusa HPV i pneumokoków. Tylko 7 proc. dotyczyła szczepień przeciwko grypie.

To co jest niepojące, to fakt, że ok. 20 proc. przedłożonych projektów zostało ocenionych negatywnie. Często powodem podjęcia przez nas takiej decyzji był brak opracowania finansowego projektu czy kryteriów kolejkowych.

Jeżeli program zakłada, np. objęcie szczepieniami 40 proc. danej społeczności to, aby przyznać mu pozytywne ocenę musimy wiedzieć do kogo jest adresowany, jak będzie przebiegała do niego kwalifikacja, a w końcu jak będzie finansowany.

Kolejny problem to pomijanie w programach kwestii związanych z monitoringiem realizacji programu i jego skutków.

Profilaktyczne akcje zdrowotne w gminach, cieszą się zaś dużym zainteresowaniem. Największe znaczenia ma to dla osób zamieszkujących małe gminy i wsie, bo tam zazwyczaj dostęp do lekarzy specjalistów jest ograniczony. I właśnie programy złożone przez najmniejsze gminy wiejskie i miejsko-wiejskie wykazują najmniej błędów. Co poniekąd można tłumaczyć tym, że są one mniej skomplikowane.

Bardzo małą aktywność na polu programów zdrowotnych wykazują wschodnie województwa kraju oraz województwo lubuskie.

Z kolei najwięcej programów zgłoszono do oceny z województw: śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i mazowieckiego. Wiele spośród nich realizuje po kilka lub nawet kilkanaście programów. Niekwestionowanym liderem wśród lokalnych samorządów są miasto i gmina Polkowice, bo uzyskały w 2012 roku pozytywną ocenę aż dla 13 programów.

Rekomendacja Agencji nie jest do końca wiążąca dla władz samorządowych. Jednak jest ona podstawą do przyjęcia rozliczenia gminnego budżetu w Regionalnej Izbie Obrachunkowej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum