• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Zieliński: rośnie liczba rodziców odmawiających obowiązkowych szczepień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2014 10:18

W 2013 r. było ponad 7,2 tys. niezaszczepionych dzieci, w porównaniu do ok. 5 tys. rok wcześniej - poinformował w rozmowie z PAP prof. Andrzej Zieliński z Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Jak powiedział prof. Zieliński, wstępne dane NIZP-PZH za 2013 r. wskazują, że rośnie liczba osób odmawiających obowiązkowych szczepień wynikających z obowiązującego kalendarza szczepień; w 2013 r. odmówiło obowiązkowych szczepień ponad 7,2 tys. rodziców. Prof. Zieliński dodał, że najwięcej takich rodziców jest głównie w okolicach Poznania.

W Polsce od kilku lat działają ruchy antyszczepionkowe, których zwolennicy przekonują m.in., że szczepienia szkodzą, wywołują alergie, osłabiają odporność dziecka i grożą poważnymi powikłaniami.

Jednocześnie prof. Zieliński podkreślił, że Polska nadal ma jeden z najwyższych w Unii Europejskiej poziom tzw. wyszczepialności, sięgający ponad 90 proc. Dodał, że masowe stosowanie szczepień zabezpiecza nie tylko dzieci szczepione, ale przez eliminowanie krążących w środowisku drobnoustrojów zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania niezaszczepionych dzieci.

Prof. Zieliński zapewnił, że stosowane w Polsce preparaty szczepionkowe są bezpieczne. Dodał, że bardzo ciężkie odczyny poszczepienne, które mogą mieć trwałe skutki zdrowotne, zdarzają się bardzo rzadko; raz na setki tysięcy, a nawet miliony dawek, a więc nie można ich porównywać z częstymi powikłaniami chorób zakaźnych, którym te szczepienia zapobiegają.

Obecnie w Polsce bezpłatne szczepienia, tzw. obowiązkowe - obejmują m.in.: gruźlicę, wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), błonicę, tężec, polio (choroba Heinego-Medina), Haemophilus influenzae typu B (Hib), różyczkę, odrę i świnkę. Ponadto w ograniczonym zakresie, tylko dla tzw. grup ryzyka, są dostępne szczepionki przeciw pneumokokom i ospie wietrznej.

Obowiązkowym kalendarzem nie zostały objęte szczepienia np. przeciwko rotawirusom, meningokokom i grypie. Są to tzw. szczepienia zalecane, ale płatne.

Więcej o szczepieniach m.in. na stronie: www.szczepienia.pzh.gov.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum