Prof. Szenborn prognozuje: przebieg sezonu grypowego w Polsce może być bardzo intensywny

Autor: oprac. ML • Źródło: PAP/Rynek Zdrowia26 września 2022 13:45

- Szczepienia przeciwko covid-19 i grypie to najważniejsze zadanie przez zbliżającym się sezonem zachorowań – powiedział w poniedziałek prof. Leszek Szenborn z Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Prof. Szenborn prognozuje: przebieg sezonu grypowego w Polsce może być bardzo intensywny
Prof. Szenborn o szczepienia przeciwko covid-19 i grypie przez zbliżającym się sezonem. Fot. Adobestock
  • W poniedziałek 26 września podczas konferencji prasowej wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski oraz lekarze, epidemiolodzy, farmaceuci i przedstawiciele NFZ zachęcali do kontynuacji szczepień przeciwko covid-19 oraz grypie.
  • Prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, podkreślił, że szczepienia przeciwko covid-19 i grypie to najważniejsze zadanie przez zbliżającym się sezonem zachorowań.
  • Naukowiec zwrócił przy tym uwagę, że covid-19 jest łagodniejszy w przebiegu niż wcześniej. "Coraz bardziej upodabnia się do innych chorób grypopodobnych; współczynnik śmiertelności dla covid-19 zbliża się do współczynnika śmiertelności z powodu ciężkiej grypy" - mówił profesor

Bardzo intensywny sezon grypowy

Prof. Szenborn wskazał, że w tym roku sezon grypowy na półkuli południowej był bardzo intensywny.

- To może prognozować podobny przebieg u nas - podkreślił.

Prof. Szenborn podkreślił też, że szczepienia są najlepsza metodą profilaktyki. - Wszyscy znamy osoby, które zmarły z powodu covid-19, a nie znam nikogo, kto zmarłby z powody szczepienia. Bardzo się cieszę, że aż 60 proc. Polaków zdecydowała się zaszczepić, choć to wciąż za mało. W tej chwili bardzo ważne jest opanowanie pandemii przez stosowanie dawek przypominających - mówił prof. Szenborn.

Naukowiec przypomniał, że w Polsce dostępne są zmodyfikowane szczepionki przeciwko covid-19.

- Obejmują one nowe warianty wirusa; zachęcamy też do kontynuacji szczepień przeciwko innym chorobą zakaźnym - w tym przeciwko grypie - powiedział prof. Szenborn. Dodał, że dane z całego świat pokazują, że po odejściu od obostrzeń pandemiczny, "wiele zakażeń wróciło ze zdwojoną siłą".

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski przypomniał przebieg epidemii na Dolnym Śląsku wskazując na skalę hospitalizacji chorych na covid-19 w poszczególnych falach zakażeń.

- Pierwsza fala - wiosna 2021 r. - była na niskim poziomu zachorowalności z ciężkim przebiegiem, który wymagał hospitalizacji; druga fala była już bardzo trudna, mieliśmy około 1,8 tys. hospitalizacji w szczytowym okresie; później trzecia fala, gdzie liczba hospitalizacji osiągnęła 2,8 tys. pacjentów; czwarta fala na wysokości 1,9 tys. i piąta - 1,2 tys. - mówił wojewoda. Dodał, że minionego lata również obserwowany był wzrost zachorowań na covid-19, ale bez znacznego wzrostu liczby hospitalizowanych pacjentów.

Obremski podkreślił przy tym, że nadal notowane są zakażenie powodujące covid-19. "Warto zatem się szczepić na covid, warto się szczepić na grypę" - podsumował wojewoda.

 

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mhr/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum