Prof. Simon: proponuję, by ozdrowieńcy otrzymywali na razie jedną dawkę szczepionki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 lutego 2021 09:09

Prof. Krzysztof Simon, dolnośląski konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych podkreśla, że nie ma co liczyć, że z epidemią COVID-19 uporamy się do wakacji. Szacuje, że oddech będziemy mogli złapać za rok, gdy 70 proc. społeczeństwa zyska odporność.

Prof. Simon: proponuję, by ozdrowieńcy otrzymywali na razie jedną dawkę szczepionki
Prof. Krzysztof Simon FOT. Tomasz Walów/UMW

Prof. Simon w swoim wystąpieniu podczas webinarium w cyklu Kierunek Zdrowie organizowanym przez Wydział Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zachęcał do szczepienia wszystkimi dostępnymi na rynku szczepionkami. Przekonywał, że szczepionka AstraZeneca ma 60 proc. skuteczności, ale nawet jeśli się zachoruje, to wpływa na łagodniejszy przebieg COVD-19, co jest bardzo ważne. Dla porównania - skuteczność szczepionki przeciwko grypie to tylko 48-52 proc., ale również wpływa na łagodniejszy przebieg choroby.

Ekspert zastrzegł jedynie, że ma wątpliwości co do rosyjskiej szczepionki Sputnik z tego względu, że nie ma dokładnych jej badań i jest testowana dopiero w momencie podawania profilaktycznego. Przypomniał także, że obecnie na świecie prowadzonych jest 214 projektów badawczych dotyczących szczepionek, z czego 52 znajdują się już w fazie badań klinicznych.

Prof. Simon przyznał także, że proponował w czasie spotkań z premierem, by ozdrowieńcy otrzymywali na razie jedną dawkę szczepionki. Jego zdaniem byłby to eksperyment, bo nikt na świecie tak jeszcze nie robił, ale jego zdaniem jako pierwszą dawkę w takim przypadku można by traktować samo zakażenie. Podkreślił, że taki pomysł nie znalazł na razie aprobaty, ale nie wiadomo czy nie będzie konieczności jego zastosowania. Taka może być społeczna potrzeba, by zaszczepić jak najwięcej osób.

Więcej: wroclaw.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum