polskieradio.pl/ Rynek Zdrowia | 15-09-2018 19:53

Prof. Lidia Brydak: polskie państwo powinno wymóc na rodzicach obowiązek szczepień

Profesor Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy i Zakładu Badania Wirusów Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny postuluje, by wzorem wielu krajów Polska także wymogła na rodzicach obowiązek szczepień.

Prof. Lidia Brydak Fot. Archiwum

Prof. Brydak podaje przykład Australii, gdzie niezaszczepione dziecko nie jest przyjmowane do żłobka, przedszkola i szkoły, a jego rodzice tracą zasiłki - informuje polskieradio.pl

Specjalistka zauważa, że skoro argumentem antyszczepionkowców jest to, że szczepiąc się przyczyniamy się do rosnących dochodów koncernów farmaceutycznych, należałoby także zaprzestać kupowania samochodów, bo kupując je "napędzamy kasę" koncernom motoryzacyjnym.

Ekspertka wskazuje, że w USA osoba niezaszczepiona na grypę, od dyrektora szpitala do sprzątaczki, nie ma prawa wstępu na oddział chorych. W Polsce przeciwko grypie szczepi się zaledwie 6,4 proc pracowników systemu ochrony zdrowia.

Prof. Brydak przypomina, że w latach 1918-19 na grypę tzw. hiszpankę zachorowało ok 500 mln osób, z czego, według różnych szacunków, zmarło od 20 do 100 milionów. Ocenia, że pandemia się powtórzy.

Więcej: polskie radio.pl