Prof. Horban: szczepionka AstraZeneca "nie jest najgorsza i spełnia kryteria"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2021 10:55

Skuteczność szczepionki 60 proc. oznacza to, że tyle osób zaszczepionych preparatem nie zachoruje. Reszta może zapaść na COVID-19, ale przejdzie tę chorobę w sposób łagodny - przypomniał w czwartek (4 lutego) w kontekście szczepionki firmy AstraZeneca w Polskim Radiu 24 główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.

Prof. Horban:  szczepionka AstraZeneca "nie jest najgorsza i spełnia kryteria"
Prof. Andrzej Horban; FOT. Screen PTWP

Prof. Horban powiedział też, że szczepionka wektorowa, opracowana przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego (COVID-19 Vaccine AstraZeneca), która ma trafić do Polski w przyszłym tygodniu i którą zaplanowano szczepić m.in. nauczycieli poniżej 60 roku życia, "nie jest najgorsza i spełnia kryteria, które stawiane są dotychczasowym szczepionkom". Przypomniał, że oparta jest na tradycyjnej technologii - adenowirusie.

- Różnica polega na tym, że szczepionki oparte o technologię mRNA (firmy Pfizer/BioNTech i firmy Moderna - PAP) są nowe i znakomitsze. To nowa technologia. Natomiast szczepionka AstraZeneca jest oparta o tradycyjną metodykę przygotowywania szczepionek i ma efektywność, jaką zwykły mieć szczepionki do tej pory (skuteczność 59,5 proc. - PAP) - zaznaczył profesor.

Powtórzył, że procent ten określa, ile osób po przyjęciu szczepionki nie zachoruje. - Pozostałe osoby mogą zachorować, ale one chorują łagodniej, w taki sposób, który jest z punktu widzenia klinicznego (...) niezauważalny - przyznał.

Wytłumaczył dalej, że nie ma znaczenia, że ten preparat jest oparty na adenowirusie. - My tego adenowirusa nie łykamy. Nie zmienimy się w nic. To jest szczepionka, która ma za zadanie ten wirus tylko wprowadzić. Fragment genomu pozwala komórkom wytworzyć fragmencik białek wirusa i spowodować odpowiedź immunologiczną. To nie jest zakaźne i nic złego się nie dzieje. Takie szczepionki są używane powszechnie od lat - zaznaczył.

COVID-19 Vaccine AstraZeneca to szczepionka dopuszczona na unijny rynek 29 stycznia. Jest to monowalentna szczepionka składającą się z pojedynczego, rekombinowanego, pozbawionego możliwości replikacji szympansiego wektora adenowirusowego (ChAdOx1) kodującego glikoproteinę S wirusa SARS-CoV-2.

Natomiast zapytany o to, dlaczego zdecydowano się na to, by szczepić tym preparatem nauczycieli doprecyzował, że chodzi o całą tzw. grupę 1c "według nomenklatury przyjętej w Narodowym Programie Szczepień", czyli dodatkowo też urzędników i funkcjonariuszy państwowych.

- Ukłonem w stronę nauczycieli było postawienie ich na pierwszym miejscu wynikającym z konieczności, bo wszyscy chcą otworzyć szkoły. Od kilku miesięcy o niczym innym i dzieci, i nauczyciele, i reszta społeczeństwa nie marzy - zauważył dodając, że warunkiem otwarcia szkoły jest przeprowadzenie tego w sposób jak najbardziej bezpieczny.

Z kolei komentując wysoki wskaźnik zgonów (421 we wtorek) w Polsce powiedział, że gdyby nie prowadzono obostrzeń, to dziennie mielibyśmy do czynienia z paroma tysiącami zgonów. Przypomniał, że dziennie oprócz śmierci wywołanych COVID-19, umiera w Polsce dodatkowo około 1 tys. osób, tyle samo przychodzi na świat.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum