Prof. Horban o liście naukowców ws. szczepień: kompletna ignorancja

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 04 grudnia 2020 12:29

Po tym jak do prezydenta Andrzeja Dudy trafił list grupy lekarzy i naukowców ostrzegający przed zmianami genetycznymi wywoływanymi przez szczepionki przeciwko koronawirusowi, głos zabrał prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.  - Szczepionki są bezpieczne - podkreśla profesor, a o autorach listu mówi, że wykazali się kompletną ignorancją.

Prof. Horban o liście naukowców ws. szczepień: kompletna ignorancja
Prof. Andrzej Horban Fot. Twitter

Chodzi o list, który pojawił się na stronie petycjeonline.pl pod koniec listopada. Jak w nim czytamy,  środowisko naukowców i lekarzy, reprezentowane przez osoby podpisane pod apelem, pragnie wyrazić zaniepokojenie perspektywą masowych szczepień przeciwko SARS-CoV-2 szczepionkami, które nie zostały właściwie zbadane i których zastosowanie może doprowadzić do nieoczekiwanych zmian zarówno na poziomie komórkowym, w tym zmian szlaków sygnałowych i zmiany ekspresji genów. Pod listem podpisało się środowisko specjalistów  skupionych wokół filozofa prof. Włodzimierza Juliana Korab-Karpowicza - tego samego, który w sierpniu ogłosił się „prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Królestwa Polskiego”.

Sygnatariusze listu wskazują, że wprowadzane pospiesznie szczepionki mają charakter eksperymentu na wielką skalę - mogą obniżyć naszą odporność na inne choroby. Na skutek masowych szczepień może zatem umrzeć więcej ludzi niż obecnie umiera z powodu COVID-19. Ponadto zmiany genetyczne wywołane przez szczepionki mogą wpłynąć na przyszłe pokolenia.

Pod listem podpisali się m.in  naukowcy i lekarze głównie z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Uniwersytetu Śląskiego. Na liście sygnatariuszy jest też jednak nazwisko m.in. kontrowersyjnego prof. Jacka Bartyzela z UMK w Toruniu. Swój podpis złożył również dr Paweł Basiukiewicz, lekarz kardiolog, krytykujący rząd za strategię antycovidową w mediach społecznościowych.

Prof. Andrzej Horban zaznacza, że nie chce się pastwić nad ludźmi, którzy to napisali, bo wykazali się kompletną ignorancją. - Tutaj zabierają głos osoby, które nie znają się na podstawach medycyny - ocenił główny doradca premiera ds. walki z pandemią. - Żadna szczepionka nie jest w stanie spowodować wad genetycznych - dodał.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum