×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prof. Gut: Nuvaxovid to szczepionka, w której podawany jest gotowy produkt — białko

Autor: PAP • Źródło: PAP26 grudnia 2021 15:15

Nuvaxovid to szczepionka, w której podawany jest gotowy produkt, czyli białko - powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jego zdaniem produkt firmy Novavax, który dotrze do Polski na początku 2022 roku, może być z powodzeniem podawany w szczepieniu podstawowym, jak i przypominającym.

Prof. Gut: Nuvaxovid to szczepionka, w której podawany jest gotowy produkt — białko
Nuvaxovid - piąta szczepionka, tym razem topreparat białkowy, zalecana w UE do zapobiegania COVID-19. Fot. Adobe Stock
  • Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania COVID-19. To preparat białkowy i wraz z już zatwierdzonymi szczepionkami będzie wspierać kampanie szczepień w państwach członkowskich UE
  • - Dotychczas dostępne w Polsce szczepionki przeciw COVID-19 „naśladowały” pewien cykl replikacji wirusa. Ta szczepionka - białkowa - podaje gotowy produkt, podaje białko - mówi wirusolog prof. Gut.
  • Preparat Nuvaxovid wykorzystywany może być zarówno w szczepieniu podstawowym jak i przypominającym.

Piąta szczepionka dostępna na początku 2022 roku

Nuvaxovid to piąta szczepionka zalecana w UE do zapobiegania COVID-19. Jest to preparat białkowy i wraz z już zatwierdzonymi szczepionkami będzie wspierać kampanie szczepień w państwach członkowskich UE w kluczowej fazie pandemii - poinformowała EMA.

Po dokładnej ocenie EMA stwierdziła, że dane dotyczące szczepionki są rzetelne i spełniają unijne kryteria skuteczności, bezpieczeństwa i jakości. Pierwsze szczepionki tej firmy powinny trafić do Polski na początku 2022 roku.

Białkowa szczepionka

- Dotychczas dostępne w Polsce szczepionki przeciw COVID-19 „naśladowały” pewien cykl replikacji wirusa. Ta szczepionka - białkowa - podaje gotowy produkt, podaje białko - wskazał wirusolog prof. Gut.

Stwierdził, że można ją porównać np. do szczepionki z acelularnym krztuścem. - To schemat - podawanie czystego białka - który był już od dość dawna stosowany w medycynie. Wygląda to tak, że produkujemy białko, oczyszczamy i dopiero wówczas podajemy - wyjaśnił naukowiec.

Dodał, że w całym procesie szczepień - chodzi właśnie o indukcję odpowiedzi dla tego właśnie białka.

Przydatna w szczepieniu podstawowym i przypominającym

Zdaniem prof. Guta może być to preparat wykorzystywany zarówno w szczepieniu podstawowym jak i przypominającym. - Nie ma w tym zakresie większej różnic - ocenił.

We wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział na konferencji prasowej, że Polska uczestniczy "w zamówieniu, w przetargu unijnym na 100 mln szczepionek firmy Novavax".

- Ten przetarg jest podzielony, można powiedzieć, na dwie transze. Jedna to jest transza początkowa, a druga transza początkowa, ale z możliwością płynnej reakcji na zamówienia - powiedział rzecznik MZ.

Wyjaśnił, że "w ramach pierwszej transzy mamy zamówionych 1 mln 800 tys. dawek, a w ramach tej drugiej elastycznej transzy mamy zamówionych 2,5 mln dawek".

- Oczywiście te dawki możemy zwiększać. Więc sumarycznie mówimy w tej chwili o zgłoszonym zapotrzebowaniu z Polski, o podpisanej umowie na ponad 4 mln dawek szczepionek - dodał Andrusiewicz.

Czytaj: Nowa szczepionka Novavax działa na warianty Alpha i Beta. Co z Omikronem?

Czytaj: Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Novavax uzyskała warunkową rekomendację EMA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum