Prof. Gaciong: nie zaszczepiłem się w CM WUM, czekam na swoją kolej. Nie zaszczepiłem też nikogo z mojej rodziny

Autor: MAK, WUM/Rynek Zdrowia • • 04 stycznia 2021 18:26

Jest mi niezmiernie przykro z powodu zaistniałej sytuacji związanej z nieprawidłowościami przy szczepieniach przeciwko Covid-19 prowadzonych przez Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, spółkę zależną od Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - napisał w poniedziałkowym (4 stycznia) oświadczeniu dla mediów prof. Zbigniew Gaciong, rektor WUM.

Prof. Gaciong: nie zaszczepiłem się w CM WUM, czekam na swoją kolej. Nie zaszczepiłem też nikogo z mojej rodziny
Prof. Zbigniew Gaciong; FOT. WUM

„Jako Rektor powołałem specjalną Komisję, która przeanalizowała krok po kroku proces szczepień. Informacja na temat ustaleń Komisji została opublikowana w dniu dzisiejszym (4 stycznia - red.) na stronie www.wum.edu.pl” - czytamy w oświadczeniu.

„Zawsze w swojej pracy zawodowej, jak również w życiu prywatnym, kieruję się najwyższymi zasadami moralnymi i etycznymi. Jednocześnie informuję, że nie zaszczepiłem się w CM WUM Sp. z o.o., ani w żadnym innym ośrodku, czekam na swoją kolej. Nie zaszczepiłem też swojej 91-letniej mamy, ani nikogo z mojej rodziny” - zaznacza rektor WUM.

***

Przypomnijmy, że Warszawski Uniwersytet Medyczny informował w zeszłym tygodniu, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które - niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny - otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych (ARM) i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej w piątek (1 stycznia) skrytykował decyzję dotyczącą kryteriów dodatkowych szczepień w WUM. Poinformował też, że poprosił prezesa NFZ o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w jednostkach związanych z WUM.

Prezes ARM Michał Kuczmierowski w sobotę w rozmowie z PAP zaprzeczył, że była jakaś dodatkowa pula dawek szczepionki dla WUM, niezależna od etapu zerowego obejmującego personel medyczny.

***

- 4 stycznia 2021 r. dr n. med. Ewa Trzepla została odwołana przez Radę Nadzorczą spółki Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o. ze stanowiska prezesa zarządu - poinformowała nas w poniedziałek (4 stycznia) rzecznik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Marta Wojtach.

Jednocześnie - do czasu przeprowadzenia konkursu na stanowisko prezesa - pełniącą obowiązki prezesa spółki CM WUM Sp. z o.o. będzie mgr Bogda Lipszyc" - podaje WUM.Odwołanie ma związek z nieprawidłowościami podczas przygotowania i prowadzenia szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o. o.) poprzez zaszczepienie osób spoza priorytetowej ''grupy zero''. 

“Komisja stwierdziła, że CM WUM Sp. z o.o. nie dopełniło w należyty sposób akcji informacyjnej w społeczności WUM, wśród pracowników szpitali klinicznych, pracowników administracyjnych i studentów WUM. Komisja jednoznacznie stwierdza, że w Centrum Medycznym WUM sp. z o. o. miała miejsce zła organizacja akcji szczepień. Komisja stwierdza ponadto fakt braku należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia” - czytamy w informacji po kontroli przeprowadzonej w CM WUM przez komisję powołaną przez rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum