Prof. Gaciong: nie otrzymałem listy osób chętnych do szczepienia spoza grupy "zero"

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 05 stycznia 2021 11:24

"Apeluję o sprostowanie nieprawdziwych informacji jakobym otrzymał listę osób chętnych do szczepienia spoza grupy zero i sprostowanie podanej i rozpowszechnionej informacji w celu obrony mojego dobrego imienia" - napisał w informacji dla mediów prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prof. Gaciong: nie otrzymałem listy osób chętnych do szczepienia spoza grupy "zero"
Prof. Zbigniew Gaciong; FOT. WUM

"Odnosząc się do wypowiedzi pani Krystyny Jandy w (...) programie Fakty po Faktach w TVN 24 wyemitowanym dnia 04.01.20221 pragnę podkreślić wyraźnie, co zostało zawarte w raporcie komisji, że lista osób zaproszonych do szczepienia nie była mi wcześniej znana. To dopiero w ramach działań  wyjaśniających zaistniałą sytuację, w niedzielę wieczorem (03.01.2021), poprosiłem Panią Krystynę Jandę o udostępnienie mi listy osób, które z jej rekomendacji zostały zaszczepione" - czytamy w oświadczeniu prof. Gacionga.

"W odpowiedzi na moją prośbę Pani Janda wysłała mi nazwiska kilku osób, które zostały już zaszczepione i które chcielibyśmy zaangażować do akcji promocyjnej. Przypuszczam, że tempo rozmowy doprowadziło do powstania niefortunnego skrótu" - napisał rektor WUM.

***

Przypomnijmy, że Warszawski Uniwersytet Medyczny informował w zeszłym tygodniu, że z puli dodatkowych 450 dawek szczepionek, które - niezależenie od etapu zerowego szczepień obejmującego personel medyczny - otrzymał od Agencji Rezerw Materiałowych (ARM) i które musiały być wykorzystane do końca roku, zaszczepił m.in. 300 pracowników szpitali WUM oraz grupę 150 osób obejmującą rodziny pracowników, pacjentów będących pod opieką szpitali i placówek WUM, w tym 18 znanych postaci kultury i sztuki, które zgodziły się zostać ambasadorami powszechnej akcji szczepień.

Minister zdrowia Adam Niedzielski skrytykował decyzję dotyczącą kryteriów dodatkowych szczepień w WUM. Poinformował też, że poprosił prezesa NFZ o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w jednostkach związanych z WUM. Prezes ARM Michał Kuczmierowski stanowczo zaprzeczył, że była jakaś dodatkowa pula dawek szczepionki dla WUM, niezależna od etapu zerowego obejmującego personel medyczny.

Wśród zaszczepionych w Centrum Medycznym WUM poza kolejnością (spoza priorytetowej ''grupy zero") znaleźli się, między innymi: były premier, a obecnie europoseł SLD Leszek Miller oraz aktorzy: Krystyna Janda, Maria Seweryn i Wiktor Zborowski, a także satyryk Krzysztof Materna, dyrektor programowy TVN Edward Miszczak oraz aktor, piosenkarz Michał Bajor. Pełna lista 18 osób zaszczepionych poza kolejnością nie została upubliczniona.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum