• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prof. Fauci: wyniki badań klinicznych szczepionki przeciw Covid-19 będą znane pod koniec roku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 września 2020 12:42

W listopadzie lub grudniu 2020 r. będą znane wyniki badań klinicznych dotyczących szczepionki przeciwko Covid-19, na podstawie których będzie można określić, czy jest ona bezpieczna i skuteczna - zapewnił prof. Anthony Fauci, dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).

Prof. Fauci: wyniki badań klinicznych szczepionki przeciw Covid-19 będą znane pod koniec roku
FOT. VCU CNS/Flickr.com (CC BY-NC 2.0)

Na całym świecie prowadzone są badania nad około 200 preparatami, które mają chronić przez zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Spośród nich najbardziej zaawansowane są testy sześciu szczepionek, opracowanych w Europie, USA i Chinach.

Dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) prof. Anthony Fauci stwierdził wypowiedzi dla telewizji MSNBC, że dane na podstawie których będzie można zarejestrować szczepionki, będą znane pod koniec 2020 r. Najprawdopodobniej w listopadzie lub grudniu - powiedział - będziemy wiedzieli, jak bardzo są one bezpieczne i skuteczne.

Specjalista podkreślił, że Stany Zjednoczone nie dążą do uzyskania odporności populacyjnej. - Głównym celem naszej strategii jest zapobiegnięcie tak dużej ilości zakażeń, jak tylko jest to możliwe poprzez: wykrywanie, izolację i śledzenie dróg przenoszenia (koronawirusa - PAP) - tłumaczył.

Według "New York Times" Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie oczekuje, że już pod koniec października 2020 r. w ograniczonym zakresie będą dostępne jedna lub dwie szczepionki przeciwko COVID-19. W pierwszej kolejności bezpłatnie otrzymają ją pracownicy opieki medycznej.

Zainteresowanie tymi preparatami na całym świecie jest dość duże. Reuters przytacza opublikowane w sierpniu 2020 r. badania, z których wynika, że w ostatnich trzech miesiącach prawie 70 proc. respondentów w USA i Wielkiej Brytanii wyraziło chęć poddania się szczepieniom chroniącym przed koronawirusem.

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum