Prof. Ewa Helwich o sukcesie w profilaktyce RSV u wcześniaków

Autor: KLX/Rynek Zdrowia • • 19 lipca 2013 14:30

Konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii, prof. Ewa Helwich w oficjalnym piśmie do senator Heleny Hatki podziękowała za wsparcie w dążeniach o rozszerzenie programu profilaktyki przedwcześnie narodzonych niemowląt w zakresie wirusa RSV.

Prof. Ewa Helwich o sukcesie w profilaktyce RSV u wcześniaków
Helwich podkreśla w piśmie, że pomoc senator w nawiązaniu dialogu z Ministerstwem Zdrowia przyczyniła się o do wypracowania rozwiązania, na które od wielu już lat czekało środowisko medyczne oraz rodzice wcześniaków.

Senator Helena Hatka w styczniu tego roku w oświadczeniu kierowanym do ministra Bartosza Arłukowicza wskazywała na konieczność rozszerzenia programu lekowego i objęcie nim większej populacji wcześniaków. Odbyła też szereg spotkań i rozmów przekonując o konieczności zmiany zasad kwalifikowania do programu lekowego przedwcześnie urodzonych niemowląt

 - Profilaktyką objętych jest jedynie 2 % dzieci przedwcześnie urodzonych, z uwagi na bardzo restrykcyjne kryteria kwalifikacji, a oparte na dacie urodzenia dziecka. Dochodziło do sytuacji absurdalnych, w których część dzieci pozbawiona była możliwości leczenia i profilaktyki - tłumaczy senator Helena Hatka.

Chodzi o dostęp przedwcześnie urodzonych niemowląt do profilaktyki wirusa RS (syncytialny wirus oddechowy). W Polsce profilaktyka realizowana była w ramach programu lekowego "Profilaktyka zakażeń wirusem RS u dzieci z przewlekłą chorobą płuc (dysplazją oskrzelowo - płucną)". Od listopada trwa w Polsce sezon zakażeń wirusem RS. Wirus ten atakuje układ oddechowy, a narażone na niego są głównie małe dzieci, szczególnie te z osłabionym lub nie w pełni wykształconym układem odpornościowym. Do takiej grupy zaliczają się przede wszystkim dzieci przedwcześnie urodzone.

Wcześniaki łatwo ulegają zakażeniom, a choroba może spowodować konieczność ich hospitalizacji w warunkach intensywnej terapii, a także wywołać wiele groźnych powikłań, takich jak bezdechy, niewydolność oddechową, a nawet astmę oskrzelową. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom jest profilaktyka z zastosowaniem przeciwciał monoklonalnych (paliwizumab).

Do zmienionego programu profilaktyki zakażeń RSV kwalifikowane będą wszystkie wcześniaki urodzone poniżej 28 tygodnia ciąży lub wszystkie niemowlęta z dysplazją oskrzelowo-płucną. Działania profilaktyczne muszą zakończyć się przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia.

Profilaktyka zakażeń RSV jest prowadzona w znacznie szerszym niż w Polsce zakresie między innymi w Czechach i na Słowacji, a także w Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, w Niemczech i w Austrii. Dzięki szeroko zakrojonej profilaktyce dzieci chronione są przed dodatkową hospitalizacją, a budżet państwa przed ponoszeniem zbędnych kosztów na leczenie wcześniaków, które uległy zakażeniom.

Zmiany w dostępie do programu lekowego nastąpiły z 1 lipca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum