×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prof. Brydak: wirus grypy krąży i każdy może mieć z nim kontakt

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia12 listopada 2015 17:12

Nie ma lepszej ochrony przed grypą niż szczepienie - zapewnia w Gazecie Wyborczej prof. Lidia Brydak, Lidia Brydak z Zakładu Badania Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Prof. Brydak: wirus grypy krąży i każdy może mieć z nim kontakt
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Brydak zastrzega, że sama regularnie szczepi się przeciwko grypie. - Sezon epidemiczny zaczyna się w październiku i trwa do końca września przyszłego roku. Wirus grypy krąży i każdy może mieć z nim kontakt. Łatwo się przenosi - wystarczy jedno kichnięcie chorego - zaznacza prof. Brydak.

Wirus w organizmie błyskawicznie się namnaża. W ciągu pięciu godzin w jednej zaatakowanej komórce uwalnia sto kopii. Osoba chora na grypę może zakażać innych od chwili wystąpienia objawów do 48-72 godzin po ustąpieniu gorączki (temperatura ciała powyżej 37,8 st. C) i objawów choroby dróg oddechowych.

Prof. Adam Antczak, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, podkreśla, że w pierwszej kolejności powinny się zaszczepić osoby przewlekle chore. - Leczące się z powodu chorób układu oddechowego, krążenia i diabetycy. Na powikłania narażone są też kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze - wymienia prof. Antczak.

Więcej: warszawa.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum