Prof. Banach: zaszczepiłem się przeciwko COVID-19, bo muszę być wiarygodny jako lekarz

Autor: WOK/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2020 16:34

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się we wtorek (29 grudnia). Partia szczepionek dotarła tu przed godz. 8.00 rano. Dwa pudełka z 15 ampułkami zostały przyjęte do apteki szpitalnej. Stamtąd w lodówce przetransportowano je do punktu szczepień w Zakładzie Medycyny Rodzinnej - podaje szpital.

Prof. Banach: zaszczepiłem się przeciwko COVID-19, bo muszę być wiarygodny jako lekarz
Prof. Maciej Banach podczas szczepienia przeciwko COVID-19; FOT. ICZMP

Szczepienia rozpoczęły się o godz. 10.00. Jako pierwszemu szczepionkę podano prof. Maciejowi Banachowi, dyrektorowi ICZMP. - Nie bolało - uśmiechnął się dyrektor. - Ta szczepionka to przepustka, by powrócić do normalności - dodał.

- Decyzja o tym, by się zaszczepić, była podyktowana tym, by dać dobry przykład. Druga rzecz to wiarygodność. Jeżeli mówimy o szczepieniu, a ja mówiłem, to brak szczepienia oznaczałby, że nie jestem wiarygodny. Tak samo jak kardiolog czy diabetolog powinien mieć pod kontrolą czynniki ryzyka, tak my musimy dać społeczeństwu mocny przekaz - szczepimy się, bo wierzymy w tę szczepionkę - zaznacza prof. Maciej Banach.

Po dyrektorze do punktu szczepień przez cały dzień schodzili pracownicy medyczni z kolejnych klinik. Zawartość 30 ampułek, które trafiło do ICZMP, pozwoliła na zaczepienie 150 osób.

Jak informuje prof. Banach, zainteresowanie szczepieniami w ICZMP jest bardzo duże. Zapisało się na nie około 70 proc. pracowników medycznych. Do połowy stycznia placówka ma zagwarantowaną przynajmniej jedną dostawę szczepionek w tygodniu, później mogą być nawet dwie.

- Po zaszczepieniu pracowników Instytutu, zapraszani będą pracownicy innych podmiotów medycznych. Za kilka tygodni powinny zacząć się szczepienia pacjentów ICZMP - informuje placówka.

Czytaj także: Politycy i lekarze przed kamerami szczepią się przeciwko COVID-19

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum