• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Prezydent Izraela przyjął trzecią dawkę szczepionki. To start kampanii adresowanej do seniorów

Autor: oprac. KM • Źródło: Reuters, Rynek Zdrowia30 lipca 2021 18:55

Prezydent Izraela Isaac Herzog otrzymał trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Tym samym rozpoczął kampanię promującą przyjmowanie tzw. boosterów przez osoby powyżej 60. roku życia.

Prezydent Izraela Isaac Herzog. Fot. PAP/EPA/MAYA ALLERUZZO / POOL
  • Prezydent Izraela oraz jego żona przyjęli trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19
  • To początek programu popularyzującego tzw. boostery wśród osób powyżej 60. roku życia
  • Kampania to znak poparcia dla wytężonych wysiłków na rzecz spowolnienia rozprzestrzeniania się wysoce zaraźliwego wariantu Delta

Jak podała agencja Reuters, 60-letni prezydent Herzog przyjął tzw. dawkę przypominającą/booster szczepionki Pfizer/BioNTech w Sheba Medical Center w Ramat Gan, niedaleko Tel Awiwu.

Powiedział, że jest dumny z otwarcia kampanii na rzecz szczepień przypominających, "które są niezwykle istotne, ponieważ umożliwiają powrót do normalnego życia w jak największym stopniu w tym bardzo trudnym czasie pandemii". Żona Herzoga, Michal, również przyjęła trzecią dawkę szczepionki.

Parze prezydenckiej towarzyszył premier Naftali Bennett, który przypomniał o znaczeniu szczepionek przypominających w walce z pandemią COVID-19. Zapowiedział, że Izrael będzie przekazywać dalej wszystkie informacje, które pozyska w przebiegu programu powszechnych szczepień.

Izrael - pionierem w zakresie trzeciej dawki szczepionki

- Izrael jest pionierem, jeśli chodzi o wprowadzenie trzeciej dawki dla osób starszych, w wieku 60 lat i powyżej. Walka z pandemią COVID jest walką globalną. COVID możemy pokonać wyłącznie razem - powiedział Bennett.

Kampania propagująca trzecią dawkę może sprawić, że Izrael stanie się efektywnym poligonem doświadczalnym, który umożliwi przetestowanie zasadności podawania trzeciej dawki celem potencjalnego dopuszczenia jej przez FDA, czyli amerykańską Agencję Żywności i Leków.

W przeddzień startu kampanii Bennett powiedział, że już 2 tys. Izraelczyków z obniżoną odpornością przyjęło trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 bez wystąpienia poważnych zdarzeń niepożądanych.

Izraelski rząd ma nadzieję, że intensyfikacja wysiłków w zakresie szczepień pomoże uniknąć kolejnych potencjalnych lockdownów, które są kosztowne dla państwa.

Szczepienia w Izraelu. Zaszczepionych mniej niż 60 proc. obywateli

Przypomnijmy, że Izrael był światowym liderem we wdrażaniu szczepień, a około 57 proc. z 9,3-milionowej populacji otrzymało już dwie dawki szczepionki. Wśród osób powyżej 60. roku życia część w pełni zaszczepionych wynosi w tej chwili już 87 proc., a powyżej 70. roku życia - ponad 90 procent. Wielu seniorów przyjęło pierwszą dawkę już w grudniu, styczniu i lutym, ponieważ byli uważani za najsłabszą część populacji.

Jednak od czasu pojawienia się wariantu Delta, izraelski resort zdrowia dwukrotnie zgłaszał spadek skuteczności szczepionki przeciwko zakażeniu i nieznaczne zmniejszenie ochrony przed ciężkim przebiegiem choroby.

Wskaźnik nowych zakażeń wzrósł do ponad 2000 dziennie, w porównaniu z nielicznymi przypadkami jeszcze kilka miesięcy temu. Około 160 osób jest obecnie hospitalizowanych z powodu poważnych objawów. Ponad 6400 osób w Izraelu zmarło z powodu wirusa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum