Prezes ARM: w pierwszym tygodniu nowego roku nastąpi skokowy wzrost zaszczepień

Autor: ceo.com.pl/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2020 09:15

Od przyszłego tygodnia możemy mówić już o naprawdę mocnym starcie całego systemu. Wszystkie szpitale powinny szczepić, zamówienia cały czas do nas spływają i widzimy, że to będzie bardzo intensywny tydzień - zapowiada prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Prezes ARM: w pierwszym tygodniu nowego roku nastąpi skokowy wzrost zaszczepień
Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jak mówi prezes ARM, na tę chwilę mamy ok. 500 szpitali, które biorą udział w pierwszej turze szczepień; spodziewane są kolejne dostawy szczepionek.

Michał Kuczmierowski tłumaczy, że dzięki temu, iż dopiero rozpoczyna się akcja szczepień, a przyrosty zamówień ze strony szpitali są zdroworozsądkowe, jest szansa na przetestowanie założeń programu, procesu zamawiania i dystrybucji. Dzięki temu mają zostać wyeliminowane niedoskonałości i na etapie, kiedy będzie ponad 8 tys. punktów realizujących szczepienia, cały system będzie mógł działać sprawnie. 

Jak wskazuje prezes, już teraz Agencja Rezerw Materiałowych pracuje na najwyższych obrotach. Tym bardziej że - jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia - szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski, która wymaga dopracowania wielu elementów i pracy wielu ludzi, żeby spełnić wymogi producentów.

- To przede wszystkim bardzo restrykcyjne oczekiwania odnośnie do zakresu temperatur, warunków transportu i przechowywania szczepionek, które narzucają nam pewien mechanizm działania. Drugi obszar wyzwań to możliwości szpitali, ponieważ każdy z nich ma swoją przepustowość. Szczepionki - przynajmniej te od firmy Pfizer, którymi dzisiaj dysponujemy - mają dokładnie 120 godzin na zużycie w temperaturze 2–8°C. Musimy więc cały łańcuch dostaw dobrze dostosować do możliwości szpitali, aby uniknąć strat i ryzyka naruszenia zasad bezpieczeństwa - mówi cytowany przez serwis ceo.com.pl (za newseria.pl) prezes ARM.

28 grudnia do Polski przyleciało kolejnych 300 tys. dawek, a do końca stycznia 2021 r. ma być ich w sumie ok. 1,5 mln.

 Więcej: ceo.com.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum