Prezes ARM: szczepienia nauczycieli powinny przebiec bez problemów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 lutego 2021 15:41

Szczepienia nauczycieli powinny przebiec bez zakłóceń. Do Polski trafiło 125 tys. szczepionek firmy AstraZeneca, które są już przekazywane do punktów szczepień. W tym tygodniu spodziewana jest dostawa kolejnych 140 tys., a za tydzień ok. 350 tys. szczepionek dla nauczycieli - powiedział prezes ARM Michał Kuczmierowski.

Prezes ARM: szczepienia nauczycieli powinny przebiec bez problemów
Na zdj. prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Kuczmierowski potwierdził, że w poniedziałek rano do Polski trafiła dostawa 320 tys. szczepionek Pfizera. - One już w większości zostały rozdystrybuowane do punktów szczepień, przede wszystkim na potrzeby zapewnienia drugiej dawki oraz na kontynuację szczepień w grupie seniorów" - powiedział szef ARM.

Jednocześnie zapewnił, że Agencja pilnuje, aby były zabezpieczone preparaty na drugie szczepienie. - Od początku planowaliśmy takie działania, które będą gwarantowały dostępność szczepionek na drugą dawkę. To jest nasz priorytet i każda nowa dostawa jest dzielona w taki sposób aby zabezpieczać szczepienia drugą dawką. Ponadto harmonogram szczepień w grupie seniorów został dostosowany do tych ilości szczepionek, które mamy do dyspozycji - powiedział.

Przypomniał, że Pfizer w ostatnim czasie dostarczał mniej szczepionek, niż przewidziano we wcześniejszych ustaleniach. - Na szczęście pojawili się nowi producenci: Moderna, której dostawy spodziewamy się w ciągu najbliższego tygodnia oraz AstraZeneca, dzięki której możemy wcześniej rozpocząć szczepienia nauczycieli - powiedział.

Ocenił, że zaplanowane na piątek szczepienia nauczycieli powinny rozpocząć się w piątek bez zakłóceń. - Szczepienia nauczycieli powinny przebiec bez problemów, szczególnie że już teraz rozpoczynamy dystrybucję tych szczepionek, żeby mogły trafić do punktów szczepień z odpowiednim wyprzedzeniem. Punkty szczepień mają już doświadczenie, więc bez problemu powinny sobie poradzić z tym nowym preparatem. Mamy też zaplanowany szereg warsztatów dotyczących tych szczepionek - powiedział Kuczmierowski.

Do Polski trafiło już 125 tys. szczepionek firmy AstraZeneca. - W tym tygodniu spodziewamy się jeszcze 140 tys., a za tydzień ok. 350 tys. - poinformował szef ARM.

Olga Zakolska (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum