Prezes ARM: musimy opóźnić szczepienia grupy 0, uzgadniamy harmonogramy dostaw

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2021 13:32

Jesteśmy w ciągłym kontakcie z firmą Pfizer, uzgadniamy harmonogramy dostaw szczepionek; nie z naszej winy, ale musimy opóźnić trochę szczepienia grupy 0 - powiedział w sobotę (16 stycznia) prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Prezes ARM: musimy opóźnić szczepienia grupy 0, uzgadniamy harmonogramy dostaw
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk poinformował w sobotę na konferencji prasowej, że wstrzymany zostanie transport 330 tys. szczepionek dla grupy 0 do szpitali węzłowych do momentu, gdy Pfizer dostarczy harmonogram dostaw.

Kuczmierowski dodał, że decyzja, aby odkładać drugą dawkę szczepionki dla osób już zaszczepionych pierwszą dawką, była bardzo rozsądna. Zapewnił, że Agencja jest przygotowana na takie okoliczności, jak zmniejszenie dostaw.

- Niemniej jednak jest nam przykro, bo nie z naszej winy, ale musimy opóźnić trochę szczepienia grupy 0, wszystkie zamówienia w systemie zostały anulowane właśnie dla szpitali węzłowych na szczepienia tej grupy 0. Poprosimy szpitale o to, aby w poniedziałek po komunikacie od nas mogły już ewentualnie na kolejny tydzień, w nowym harmonogramie, składać zamówienia - przekazał Kuczmierowski.

Dodał, że ARM cały czas oczekuje na ostateczne potwierdzenie harmonogramu dostaw szczepionki przez firmę Pfizer. - Jesteśmy w ciągłym kontakcie z firmą Pfizer, uzgadniamy te harmonogramy, tak żeby to opóźnienie nie było jakoś bardzo mocno dotkliwe - mówił Kuczmierowski.

Poinformował jednocześnie, że w sobotę przygotowywane są wysyłki szczepionek do DPS-ów. - Te transporty przyjadą w poniedziałek - zapewnił.

Według zapowiedzi władz Pfizera, koncern będzie starał się zwiększyć liczbę wyprodukowanych w tym roku dawek szczepionki do 2 mld - to o 700 mln więcej, niż pierwotnie zakładano. Zanim jednak do tego dojdzie, rozmiar dostaw z fabryki w Puurs w Belgii może ulec "wahaniom". Powodem jest konieczność wprowadzenia modyfikacji w fabryce, które wymagają dodatkowych zgód urzędów regulacyjnych.

Obecnie trwają szczepienia grupy 0, czyli m.in. personelu medycznego. Od piątku w Polsce seniorzy po 80. roku mogą zarejestrować się na szczepienia przeciw Covid-19, a od 22 stycznia będą mogły to zrobić osoby od 70. roku życia. Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się 25 stycznia. Ponadto od piątku uruchomiony został formularz zgłoszenia chęci szczepienia dla wszystkich osób powyżej 18. roku życia.

Karol Kostrzewa, Mieczysław Rudy (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum