Prezes ARM: czwartkowe dostawy szczepionek AstraZeneca i Moderny - 223 tys. dawek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2021 10:02

W czwartek (11 lutego) rano do Polski dotarło 141 tys. dawek szczepionki firmy AstraZeneca, następnie ok. godziny 11 planowana jest dostawa 82 tys. szczepionek Moderny - poinformował prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski.

Prezes ARM: czwartkowe dostawy szczepionek AstraZeneca i Moderny - 223 tys. dawek
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

Łącznie w czwartek ma zostać dostarczonych 223 tys. szczepionek przeciwko Covid-19.

Szczepionki Moderny przeznaczone są do szczepień populacyjnych, a firmy AstraZeneca dla nauczycieli. Szczepienia mają się rozpocząć w piątek.

Szczepionka AstryZeneki to trzeci preparat przeciw COVID-19 dopuszczony o użytku na rynku unijnym. To szczepionka wektorowa, która została dopuszczona na rynek pod koniec stycznia.

Z informacji w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, ale "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych". Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Dwa pozostałe preparaty opierają się na technologii mRNA - firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Szczepionki te mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Szczepionka Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum