Prezes ARM: 120 tys. szczepionek firmy AstryZeneca w sobotę rano trafi do magazynu Agencji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 lutego 2021 07:45

W sobotę (6 lutego) rano do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych ma trafić 120 tys. szczepionek na COVID-19 firmy Astra Zeneca - poinformował prezes ARM Michał Kuczmierowski. Dodał, że dystrybucja do punktów szczepień zaplanowana jest na następny tydzień.

Prezes ARM: 120 tys. szczepionek firmy AstryZeneca w sobotę rano trafi do magazynu Agencji
Dystrybucja do punktów szczepień zaplanowana jest na następny tydzień. Fot. Materiały prasowe

Kuczmierowski poinformował PAP, że pierwszy transport szczepionek od firmy AstraZeneca ma dotrzeć w sobotę rano do magazynu ARM i ma zawierać 120 tys. dawek.

Dodał, że dystrybucja do punktów szczepień zaplanowana jest na następny tydzień.

Według wcześniejszych zapowiedzi rządu kolejne dostawy szczepionek tej firmy mają dotrzeć do Polski 10, 17 i 28 lutego. Szef KPRM Michał Dworczyk mówił, że do końca lutego - zgodnie z dokumentami przesłanymi przez firmę AstraZeneca - do Polski powinno trafić łącznie około miliona sztuk.

Dworczyk informował również, że szczepionkę tej firmy w Polsce otrzymają osoby w wieku 18-60 lat oraz że w pierwszym etapie będą szczepieni wyłącznie nauczyciele.

Szczepionka AstryZeneki to trzeci preparat przeciw COVID-19 dopuszczony o użytku na rynku unijnym. Jest to szczepionka wektorowa. Stworzył ją brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Została dopuszczona na rynek pod koniec stycznia.

Z informacji w charakterystyce tego preparatu wynika, że może on być podawany osobom, które ukończyły 18 lat, ale "obecnie istnieją ograniczone dane dotyczące skuteczności szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca u osób w wieku 55 lat i starszych". Ponadto skuteczność tej szczepionki może być mniejsza u osób z obniżoną odpornością. Nieotwarta fiolka może być przechowywana przez 6 miesięcy w lodówce w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Dwa pozostałe preparaty opierają się na technologii mRNA - firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna. Szczepionki te mają zbliżoną skuteczność sięgającą 95 proc. Szczepionka Comirnaty musi być przechowywana i transportowana w temperaturze minus 70 stopni Celsjusza, substancja Moderny - minus 25-15 stopni. Po wyjęciu z zamrażarki można je przechowywać przez miesiąc (Moderna) lub pięć dni (Comirnaty) w temperaturze plus 2-8 stopni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum