Katarzyna Gubała/Rynek Zdrowia | 12-04-2021 12:07

Premier: mamy trzecią falę pandemii, ale nadchodzi też fala szczepień

- Jest trzecia fala, ale nadchodzi też fala szczepień i to jest bardzo dobra wiadomość - mówił premier, wizytując punkt masowych szczepień w Gliwicach.

Cel w postaci co najmniej 10 milionów szczepionych osób miesięcznie jest do zrealizowania - twierdzi premier Mateusz Morawiecki. Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

  • W Gliwicach dzisiaj szczepionych jest około 2 tys. osób dziennie, a możliwość szczepienia sięga 4 tys. - mówił premier 
  • Cel w postaci co najmniej 10 milionów szczepionych osób miesięcznie jest do zrealizowania - ocenia Morawiecki

- To jest nasz ogólnonarodowy cel: jak najszybciej zaszczepić jak największą część ludzi i pozbyć się tej tragicznej pandemii - mówił w Gliwicach Mateusz Morawiecki.

Gliwice: dużo szczepień, jeszcze większy potencjał

- Chcę podziękować tym, którzy pracowali, żeby na lodowisku w Gliwicach zrobić tak sprawny punkt szczepień. Dzisiaj szczepionych jest tutaj około 2000 osób dziennie, ale możliwość szczepienia sięga nawet 4000 osób - mówił Mateusz Morawiecki, podkreślając dobrą współpracę władz województwa śląskiego, miasta Gliwice i rektora Politechniki Śląskiej.

Jak już informowaliśmy, obecnie na hali lodowiska w Gliwicach szczepienia odbywają się przy 10 stanowiskach. Od połowy kwietnia będzie ich w sumie 20. Duża powierzchnia, brak barier, duży parking, wiele godzin działania - to czyni gliwicki punkt szczepień bezpiecznym, łatwo dostępnym i bardzo wydajnym.

Czytaj też: Gliwice będą pierwszym miastem w Polsce zaszczepionym przeciw Covid-19?
 
Premier dodał, że w piątek (9 kwietnia) osiągnęliśmy w Polsce rekord - jednego dnia zaszczepionych przeciw Covid-19 zostało około ćwierć miliona osób.

- To pokazuje, że ten cel, który wyznaczyłem zespołowi Narodowego Programu Szczepień - cel w postaci co najmniej 10 milionów szczepionych osób miesięcznie - jest do zrealizowania - ocenił Morawiecki.

Rozmowy już o trzecim i czwartym kwartale

Morawiecki wskazał, że ‘’nasza presja na Unię Europejską daje rezultaty’’.

- Kilka dni temu rozmawiałem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Rozmawialiśmy już o trzecim i czwartym kwartale i jak największym zaopatrzeniu w szczepionki. Dostawy szczepionek mają być coraz większe. To remedium szczepionkowe zaczyna już dawać coraz lepsze rezultaty w skali całej Polski - widzimy już to wyraźnie po danych, które do nas spływają – zapewnił.

Podkreślił, że strona rządowa zapewnia infrastrukturę i finansowanie dla każdego szczepionego obywatela.

- Jestem przekonany, że dzięki wspólnemu wysiłkowi, tak jak tutaj w Gliwicach zostało to udowodnione, będziemy w stanie przeprowadzić ten program jeszcze szybciej niż do tej pory zapowiadaliśmy. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy dbają o to, żeby fala szczepień jak najszybciej zwalczyła tę trzecią falę koronawirusa, w trakcie której dzisiaj się znajdujemy. Jest trzecia fala, ale nadchodzi też fala szczepień i to jest bardzo dobra wiadomość - podsumował premier.