Premier chce rozmawiać z opozycją. Chodzi o weryfikację szczepień na COVID-19

Autor: PAP • Źródło: PAP22 listopada 2021 15:14

Rząd zechce rozmawiać z opozycją na temat modelu dla osób niezaszczepionych. PiS chce wiedzieć, czy projekt w sprawie weryfikacji szczepień będzie mieć większość sejmową. Poinformował o tym premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Gdańsku.

Premier chce rozmawiać z opozycją. Chodzi o weryfikację szczepień na COVID-19
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa
  • Rząd chce przedyskutować z opozycją model dla osób niezaszczepionych - poinformował premier Mateusz Morawiecki
  • Chce mieć jasność, czy projekt ustawy ws. weryfikacji zaszczepienia pracowników będzie miał większość, aby go wprowadzić
  • Przygotowany został projekt ustawy, w myśl której pracodawca mógłby poznać status zaszczepienia. Wśród autorów - poseł PiS Czesław Hoc

Szef rządu został zapytany na konferencji prasowej o strategię rządu na  czwartą falę pandemii i dlaczego nie zostały wprowadzone restrykcje dla osób niezaszczepionych.

Wydłużony charakter czwartej fali

Premier wskazywał, że 4. fala pandemii będzie miała wydłużony charakter, ale z mniejszą liczbą zgonów. Zwracał uwagę, że w województwach podlaskim i lubelskim jest coraz mniej zakażeń.

- Jest nadzieja, że za dwa tygodnie również w innych województwach fala zacznie opadać - dodał.

Morawiecki podkreślił, że wydolność systemu zdrowia ma swoje granice, zaś osoby niezaszczepione chorują znacznie ciężej i znacznie częściej umierają na Covid-19.

Rząd chce rozmawiać z opozycją na temat weryfikacji szczepień

- Szczepienia są dobrodziejstwem nauki, zmieniły historię ludzkości (...). Jeżeli chcemy zadbać - a powinniśmy - o swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich, to miejmy na uwadze to, że może nas spotkać tragedia, jeżeli będziemy niezaszczepieni - powiedział Morawiecki.

- Co do wypracowania wspólnego modelu dla osób niezaszczepionych to chcemy z partiami opozycyjnymi ten problem wkrótce przedyskutować tak, żeby mieć jasność, czy projekt, który zaproponowaliśmy będzie miał większość, aby go wprowadzić. W tym projekcie m.in. jest to, aby można było weryfikować to, czy pracownik jest zaszczepiony - podkreślił premier.

Reorganizacja pracy dla niezaszczepionych

Posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik poinformowali w środę, że do Sejmu trafi poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. Zgodnie z projektowanymi przepisami, jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.

Minister zdrowia Adam Niedzielski napisał w niedzielę na Twitterze, że projekt Hoca równorzędnie traktuje zaszczepienie przeciw COVID-19, test na obecność koronawirusa i status ozdrowieńca. - Oznacza to, że osoby niezaszczepione będą mogły potwierdzać swoje bezpieczeństwo epidemiczne testem - napisał szef MZ.

Zobacz też: Pracodawca dowie się o szczepieniu pracowników? Niedzielski: projekt równo traktuje zaszczepienie, test i status ozdrowieńca 

Paszport covidowy będzie ważny o rok dłużej tylko z dawką przypominającą

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum