Prawie 9 tys. farmaceutów ma uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19

Autor: oprac. JJ • Źródło: NIA/Rynek Zdrowia24 maja 2021 20:26

Aby wykonywać szczepienia przeciw COVID-19, niezbędne jest ukończenie dwustopniowego kursu. Do tej pory blisko 9 tys. farmaceutów zostało przeszkolonych.

Prawie 9 tys. farmaceutów ma uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19
9 tys. farmaceutów zdobyło uprawnienia do szczepienia przeciwko Covid-19. Fot. Arch. PTWP
  • Do tej pory blisko 9 tys. farmaceutów zostało przeszkolonych w zakresie szczepień przeciw Covid-19
  • Farmaceuci nabywają także umiejętności uprawniające do kwalifikacji pacjentów do szczepienia
  • Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska zachęca farmaceutów do aktywnego włączenia się w realizację Narodowego Programu Szczepień

Pozytywne zaliczenie części teoretycznej kursu, umożliwia przystąpienie do części praktycznej realizowanej w centrach symulacji odpowiednich jednostek szkolących. Kilkugodzinne zajęcia praktyczne dotyczące m.in.: zasad przygotowywania i podawania szczepionek przeciw COVID-19, prawidłowo przeprowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej czy podstępowania w przypadku pojawienia się wstrząsu anafilaktycznego u pacjenta po podaniu szczepionki, stanowią gruntowe uzupełnienie i odświeżenie wiedzy zdobywanej przez personel medyczny na studiach.

Zaliczenie szkolenia w oparciu o egzamin praktyczny potwierdza zdobycie uprawnień do wykonywania szczepień przeciw koronawirusowi. Do tej pory blisko 9 tys. farmaceutów jest już przeszkolonych w tym zakresie.

Zasady kwalifikacji

Farmaceuci nabywają także umiejętności uprawniające do kwalifikacji pacjentów do szczepienia. Kurs trwający ponad 5h, realizowany jest w formie e-learningu i obejmuje m.in.: praktyczne aspekty obsługi aplikacji gabinet.gov.pl, w tym wystawienie i realizacja e-skierowania na szczepienie, kwalifikację oraz zasady wypełniania e-karty szczepień.

Ponadto farmaceuci zapoznają się zasadami dystrybucji szczepionek, jak i aktualnymi aspektami prawnymi dotyczącymi szczepień. Ukończenie kursu umożliwia otrzymanie certyfikatu, który uprawnia farmaceutę do kwalifikacji pacjenta do szczepienia. Aktualnie uprawnienia do przeprowadzania kwalifikacji nabyło blisko 6,3 tys. farmaceutów.

Farmaceuci włączani do zespołów szczepiennych

Obecnie w całej Polsce trwają nabory personelu medycznego, który zasili Narodowy Program Szczepień. Farmaceuci, którzy nabyli uprawnienia z zasad wykonywania i kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19, dołączają już do kadry medycznej punktów szczepień lub zespołów wyjazdowych.

Aby sprawnie skoordynować nabory personelu medycznego i umożliwić zaszczepienie jak największej liczby osób, Ministerstwo Zdrowia uruchomiło aplikację #SzczepimyRazem dzięki, której chętni do wykonywania szczepień przeszkoleni pracownicy medyczni mogą zarejestrować w aplikacji swój profil oraz znaleźć aktualne trwające nabory do punktów szczepień.

Prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, farmaceutów, którzy mają uprawnienia do szczepienia pacjentów gorąco zachęca do rejestracji w tej aplikacji, zgłoszenia swojej kandydatury, a tym samym aktywnego włączenia się w realizację Narodowego Programu Szczepień.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum