• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pracownicy i pracodawcy apelują o obowiązek szczepień przeciw COVID-19

Autor: oprac. KM • Źródło: Twitter, Rynek Zdrowia20 stycznia 2022 15:30

W internecie pojawił się "Apel strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie szczepień przeciw COVID-19". Autorzy postulują wprowadzenie obowiązku szczepień dla wszystkich osób bez przeciwwskazań zdrowotnych.

Pracownicy i pracodawcy apelują o obowiązek szczepień przeciw COVID-19
Punkt szczepień, fot. Adobestock
  • Wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Arkadiusz Pączka na swoim twitterowym profilu zamieścił "Apel strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego w sprawie szczepień przeciw COVID-19".
  • W apelu czytamy, że obecna liczba zaszczepionych Polaków "to zdecydowanie za mało, by skutecznie ograniczyć liczbę narastających zgonów i ciężkich objawów choroby"
  • "Statystyki są bezwzględne. Wśród hospitalizowanych i umierających 90 procent to osoby niezaszczepione" - piszą autorzy apelu

Szczepienia wiążą się m.in. z korzyściami w obszarze życia społecznego

"Bezsprzecznym jest fakt, że najskuteczniejszą metodą walki z chorobami zakaźnymi, w tym COVID-19, są szczepienia ochronne, które wiążą się z korzyściami zarówno w obszarze życia społecznego, jak i środowiska pracy" - czytamy w apelu.

Autorzy przypominają, że "w chwili obecnej szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 poza sektorem ochrony zdrowia nie są obligatoryjne, stąd olbrzymią rolę w zapobieganiu transmisji zakażenia poprzez szczepienia odgrywa świadomość społeczna".

Dodają, że "dziś w Unii Europejskiej zaszczepiło się już niemal 77 proc. obywateli, a na całym świecie to ponad 42 proc. populacji (niemal 3,5 mld ludzi). Tak duża liczba zaszczepionych pokazuje bezpieczeństwo tych preparatów".

Zaszczepiło się 54 proc. populacji

Apelujący wskazują, że "szczepienia ograniczyły nie tylko transmisję wirusa, ale przede wszystkim liczbę zachorowań z ciężkimi objawami i liczbę zgonów". Dodają jednocześnie, że "statystyki szczepień w Polsce są znacznie gorsze".

"Dziś w pełni zaszczepionych jest ponad 21 mln Polek i Polaków, co przekłada się na zaledwie 54 proc. populacji. Jest to zdecydowanie za mało, by skutecznie ograniczyć liczbę narastających zgonów i ciężkich objawów choroby" - piszą autorzy apelu.

Autorzy, "jako partnerzy społeczni, reprezentowani w Radzie Dialogu Społecznego" "apelują do Polek i Polaków o korzystanie z bezpłatnych szczepień przeciwko COVID-19".

"Statystyki są bezwzględne" - podkreślają autorzy apelu i dodają, że "wśród hospitalizowanych i umierających 90 procent to osoby niezaszczepione".

Apel o wprowadzenie powszechnego obowiązku szczepień

Autorzy apelu podkreślają, że "nie ma jeszcze dzisiaj skutecznych leków. W tej sytuacji najskuteczniejsze jest zapobieganie. COVID-19 może zostać z nami jeszcze na długo, dlatego nie możemy sobie pozwolić na to, by zwiększać zagrożenie i przedłużać stan epidemii".

W opinii autorów apelu "szczepienia to obecnie najskuteczniejsza forma walki z pandemią COVID-19" Jednocześnie apelują oni do rządzących o "wprowadzenie obowiązkowych, powszechnych, z wyjątkiem osób posiadających przeciwwskazania medyczne, szczepień przeciwko COVID-19 oraz wprowadzenie preferencji dla osób zaszczepionych".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum