• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pracodawca sprawdzi, czy się zaszczepiłeś. Do Sejmu trafi rządowy projekt ustawy w tej sprawie

Autor: Ryszard Rotaub • Źródło: Ryszard Rotaub/Rynek Zdrowia03 listopada 2021 17:59

Pracodawca będzie miał prawo sprawdzić czy jego pracownik jest zaszczepiony przeciw Covid-19. Na najbliższe posiedzenie Sejmu ma trafić projekt ustawy regulujący tę kwestię. Zapytaliśmy przedstawicieli organizacji przedsiębiorców, co sądzą o tym projekcie i trudnościach, jakie może napotkać jego realizacja.

Szczepienia. Pracodawca będzie miał prawo sprawdzić czy jego pracownik jest zaszczepiony. FOT. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)
  • Minister zdrowia zapewnił, że jest duże prawdopodobieństwo, iż ustawa umożliwiająca pracodawcom sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony, zostanie poparta przez większość parlamentarną
  • Pracodawcy popierają idee projektu ustawy, natomiast w rządzie trwa na ten temat spór - przeciwna jest Solidarna Polska, która ma za złe Adamowi Niedzielskiemu, że dogaduje się w tej sprawie z opozycją
  • Pracodawcy liczą na to, że otrzymają narzędzie umożliwiające sprawdzenie czy pracownik lub kontrahent jest zaszczepiony. Nie wynika to z czyjegoś widzimisię. Wynika to z faktu, że uznajemy autorytety medyczne - przekonuje radca prawny Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan

Sprawa ustawy nie jest ostatecznie przesądzona, mimo że projekt jest prawie gotowy. Informując o tym, rzecznik rządu Piotr Müller przyznał, że „budzi on emocje również w naszym środowisku politycznym”. Dopytywany czy oznacza to, że przyjęcie projektu przez rząd nie jest pewne, odparł, że życzyłby sobie, żeby ten projekt był przyjęty przez Sejm na następnym posiedzeniu.

Czytaj: Rzecznik rządu o weryfikacja szczepień w pracy. Projekt trafi na Sejm

W podobnym tonie wypowiadał się również minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla Polsat News. Minister zapewnił, że jest duże prawdopodobieństwo, że ustawa zostanie poparta przez większość parlamentarną. Niedzielski wyjaśnił, że nie znajdzie się w niej zapis dotyczący wysyłania niezaszczepionych pracowników na bezpłatny urlop. Zamiast tego pracodawca będzie miał wpływ na reorganizacje pracy osoby niezaszczepionej. Projekt ma także zawierać odniesienie prawne do weryfikacji osób zaszczepionych w miejscach publicznych, takich jak np. teatry czy kina.

W każdym razie po oficjalnych zapewnieniach można założyć, że pracodawcy zyskają możliwość sprawdzania szczepień wśród pracowników. W związku z tym można zasadnie zapytać: 1. jakie znaczenie miałoby dla pracodawców takie rozwiązanie prawne, 2. jak w praktyce mogłoby wyglądać sprawdzenie pracownika i czy w ogóle byłoby to możliwe?

Zdaniem ekspertów

Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan, radca prawny:

- Pracodawcy liczą na to, że otrzymają narzędzie umożliwiające sprawdzenie czy pracownik lub kontrahent jest zaszczepiony. Nie wynika to z czyjegoś widzimisię. Wynika to z faktu, że uznajemy autorytety medyczne, które jednoznacznie wskazują, że szczepienie zabezpiecza osobę zaszczepioną, a także minimalizuje możliwość rozwoju epidemii wśród współpracowników.

Podkreśla, że pracodawcy mają prawo znać ryzyko, to znaczy mieć wiedzę, ile osób w zakładzie pracy jest zaszczepionych, ile jest zwolnień lekarskich i nieobecności. - Muszą odpowiednio kształtować warunki zatrudnienia - wyjaśnia. Chodzi o to, że w dużej części sektorów gospodarczych nie ma możliwości delegowania pracowników do pracy zdalnej. Osoby zaszczepione dają gwarancję, że praca może być zorganizowana bezpiecznie.

- Część pracodawców oczekiwała, że będzie można skorzystać z narzędzia, jakim jest paszport covidowy. Okazanie do wglądu certyfikatu rozwiązywałoby problem. Wydaje się, że ustawodawca idzie jednak w innym kierunku. Założenia projektu wskazują, że myśli się raczej o zbieraniu oświadczeń od pracowników, z ewentualnym prawem pracodawcy do sprawdzania oświadczeń. Oznacza to, że pracodawca nie będzie przechowywał u siebie dokumentów potwierdzających szczepienie lub fakt bycia ozdrowieńcem. Będzie bazował na oświadczeniu, którego prawdziwość będzie mógł sprawdzić – precyzuje prawnik.

Przypomina też, że pracodawcy, zgodnie z kodeksem pracy, mają obowiązek zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Realizując ten obowiązek, będą ponosili dodatkowe koszty związane m.in. z przetwarzaniem danych i ich przechowywaniem.

Dyskusja o tym, czy można sprawdzać czy pracownik jest zaszczepiony trwa od kilku miesięcy. Oczekujemy jasnych uregulowań, że pracodawca ma prawo, w celu przeciwdziałania Covid-19, weryfikować szczepienia pracowników – podsumowuje ekspert.

Wojciech Bociański, ekspert BCC ds. służby zdrowia, chirurg urolog:

- Możliwość sprawdzania szczepień wśród pracowników powinna zmobilizować społeczeństwo do szczepień. Dzisiaj pracodawca nie może zapytać o szczepienie. Wreszcie będzie mógł. Na plan dalszy schodzi kwestia ochrony prywatności, gdyż uznano, że ważniejsze jest bezpieczeństwo zdrowotne obywateli – mówi Wojciech Bociański.

Dziwię się, że dopiero teraz wygrały racje zdrowotne. Przecież od dawna obowiązuje ustawa o chorobach zakaźnych. Nikt nie protestuje, kiedy człowiek z żółtaczką zakaźną jest automatycznie izolowany. Podobnie w przypadku czynnej gruźlicy. Nikt się nie dziwi, że ktoś taki trafia do szpitala. Nawet nie dlatego jest izolowany, że nie może być leczony w domu, bo teraz są odpowiednie leki. Przebywa w szpitalu, żeby nie zarażać innych.

W jego ocenie rozwiązanie zaproponowane przez ministra zdrowia, za którym opowiadają się również pracodawcy, nie do końca załatwia problem, przerzuca go pracodawców.

- Sporym utrudnieniem technicznym i organizacyjnym będzie przesuwanie niezaszczepionego pracownika w te miejsca, w których – o ile jest chory - nie będzie mógł zarażać. Nie wyobrażam sobie czegoś takiego np. w sklepie czy w fabryce, przy taśmie produkcyjnej. Niemniej jednak jest to krok we właściwym kierunku i mocny impuls do upowszechnienia szczepień przeciw Covid-19 – przekonuje ekspert BCC.

Przedsiębiorcy apelują do premiera

O ile w rządzie trwa spór na temat zasadności sprawdzania szczepień pracowników (Solidarna Polska jest przeciwna projektowi i sugeruje ministrowi Niedzielskiemu, że "powinien przemyśleć swoją obecność w rządzie"), o tyle przedsiębiorcy generalnie popierają idee projektu. Ostatnio (29 października) sześć liczących się organizacji pracodawców zwróciło się do premiera Morawieckiego z apelem o przyznanie przedsiębiorcom możliwości dostępu do informacji o statusie zaszczepienia osób zatrudnianych.

Apel podpisali: Pracodawcy RP, Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, Ogólnopolski Związek Producentów AGD, Krajowa Izba Gospodarcza, Konfederacja Lewiatan, Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. W lipcu największe organizacje gospodarcze wystosowały również „Apel Rady Przedsiębiorczości ws. Programu Szczepień”.

Czytaj: Szczepienia w Polsce. Pracodawca będzie mógł weryfikować szczepienie pracowników

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum