• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Poznań: ruch antyszczepionkowy coraz silniejszy

Autor: KL,Poznan.pl/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2014 10:30

Coraz więcej rodziców z Poznania i okolic nie godzi się na obowiązkowe szczepienia swoich dzieci. Z danych Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Poznaniu wynika, że obecnie nieszczepionych jest tu już 350 dzieci.

Sprawa jest niepokojąca, bo chodzi o wielkie miasto, gdzie wydawałoby się edukacja zdrowotna jest na wysokim poziomie. A jednak z każdym rokiem ta grupa zdecydowanie się powiększa. W ubiegłym roku było to 350 dzieci, wcześniej nie szczepiono 294 (w 2012r.) i 230 (w 2011r.) dzieci.

W opinii Sanepidu to efekt silnej aktywności tzw. ruchów antyszczepionkowchy, a Poznań pod tym względem jest liderem w skali kraju. 

Pediatrzy jednak podkreślają, że to nieodpowiedzialne zachowanie, które naraża dziecko na ogromne ryzyko  

Prof. Ewa Bernatowska, mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie immunologii klinicznej, ekspert WHO podkreślała na naszych łamach wcześniej, że wśród ruchów antyszczepionkowych wciąż powraca kwestia autyzmu, który rzekomo miała wywoływać szczepionka MMR, chociaż od dawna wiadomo, że wspomniane szczepienie nie ma z autyzmem nic wspólnego.

Specjalistka nie ukrywa, że takie informacje powodują jednak niepewność wśród młodych lekarzy.

- Dlatego eksperci powinni przede wszystkim do nich kierować wiedzę na temat bezpieczeństwa szczepień. To lekarze POZ mają kontakt z pacjentami i to oni mogą im następnie przekazywać rzetelne informacje. Rodzice zaś powinni mieć klarowną informację, jak działają szczepionki oraz o ewentualnych powikłaniach, które mogą wystąpić - podkreślała prof. Bernatowska.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum