×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Powstała bajka zachęcająca dzieci do szczepień

Autor: PAP/Rynek Zdrowia21 grudnia 2017 08:54

Dzielny niedźwiadek Szczepan zachęca do szczepień w bajce, która powstała w ramach kampanii „Zaszczep się wiedzą”. Bajka pomaga najmłodszym zrozumieć, jak działają szczepienia i dlaczego nie warto się ich bać.

Powstała bajka zachęcająca dzieci do szczepień
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bajka "Przygody Dzielnego Niedźwiadka Szczepana" to kolejny element kampanii "Zaszczep się wiedzą", której celem jest informowanie o szczepieniach ochronnych w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną. Patronatem instytucjonalnym wydawnictwo objęły Główny Inspektorat Sanitarny oraz Fundacja Rozwoju Pediatrii.

"Niedźwiadek Szczepan na co dzień mieszka w przychodni, gdzie pomaga dzieciom przezwyciężyć lęk związany ze szczepieniem. Kiedy dzieci przytulają pluszaka od razu poprawia im się humor, obawy znikają, a szczepienie okazuje się tylko nieszkodliwym ukłuciem" - czytamy w materiałach informacyjnych kampanii "Zaszczep się wiedzą".

"Niedźwiadek czuje się jednak samotny, dlatego postanawia uciec. Tak zaczyna się wielka przygoda Szczepana, dzięki której nie tylko pozna sympatyczną dziewczynkę Alicję, ale przede wszystkim dowie się, jak działają szczepienia i dlaczego są niezbędne do zachowania zdrowia od wczesnego dzieciństwa do późnej starości".

Autorką książki jest znana dziennikarka Izabela Filc-Redlińska.

- Po napisaniu książki dla dorosłych "Szczepionki. Nie daj się zwariować" poszłam za ciosem i napisałam bajkę dla najmłodszych - powiedziała portalowi www.zaszczepsiewiedza.pl.

- Szczepienie jest jednym z pierwszych poważnych wyzwań w życiu dziecka związanym z bólem, lękiem przed nim i chorobą. Istotną rolę odgrywa w tym rodzic, który potrzebuje wsparcia, aby mądrze przygotować dziecko do zabiegu. Mam nadzieję, że po lekturze bajki szczepienie zapisze się w pamięci małego czytelnika nie tylko jako przykrość, ale także, jako przygoda - mówi autorka.

Niektórzy rodzice, pod wpływem nieprawdziwych informacji, obawiają się o zdrowie dziecka po szczepieniu. Jednak prawdziwe zagrożenie związane jest z ewentualnym zachorowaniem na poważne choroby oraz ich powikłaniami, przed którymi chronią właśnie szczepienia. Złudnym jest również poczucie, że nie ma sensu się szczepić, gdyż wiele chorób, takich jak odra, czy polio, już w Polsce nie występuje.

- Odwołam się do obrazowej metafory: wyobraźmy sobie mieszkańców terenów zalewowych, którzy dochodzą do wniosku, że nie ma powodu budować wałów i się zabezpieczać, bo aktualnie wokół nie widzą wody. Jednak, kiedy rzeka wyleje, to staną oko w oko z trudną do opanowania katastrofą, w której życie mogą stracić zarówno zwierzęta, jak i ludzie. Szczepienia to właśnie takie wały powodziowe zdrowia publicznego - wyjaśnił portalowi www.zaszczepsiewiedza.pl Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz.

- Szczepimy się, aby zapobiegać chorobom i ich powikłaniom. Z niektórymi chorobami, na przykład ospą prawdziwą, udało nam się dzięki szczepieniom skutecznie walczyć i nie występuje już ona na naszym globie, więc przeciwko niej nie szczepimy. Szczepimy się myśląc właśnie o przyszłości i bezpieczeństwie własnym oraz innych. Jeśli odstąpimy od szczepień powszechnych choroby, których prawie nie ma w Polsce, mogą powrócić - dodaje Posobkiewicz.

"Zaszczep się wiedzą" to akcja informacyjna i edukacyjna prowadzona od 2015 roku. Jest przewodnikiem po wiarygodnych i sprawdzonych informacjach dotyczących szczepień. Na stronie www.zaszczepsiewiedza.pl można znaleźć źródła wiedzy, sprawdzone przez uznanych ekspertów oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią, czyli nauką dotyczącą szczepień.

Akcję "Zaszczep się wiedzą" wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Medyczne Damiana, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

Ilustrowaną publikację w formacie plików pdf, epub i mobi można pobrać za darmo ze strony www.zaszczepsiewiedza.pl/bajka-dla-dzieci. Tam również znajduje się audiobook.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum