• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Powstał ruch Polska Jest Jedna. Sprzeciwia się m.in. "segregacji sanitarnej". Wśród liderów są lekarze

Autor: oprac. KG • Źródło: Rynek Zdrowia27 września 2021 11:18

Ruch Polska Jest Jedna chce walczyć z ''dzieleniem ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych''. Wśród liderów: posłanka PiS, Jan Pospieszalski i prezydent Siemianowic Śląskich oraz lekarze. Ruch zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy wskazując na ‘’projekty segregacji i izolacji społecznej’’.

Protestu przeciwników przymusowych szczepień w Siemianowicach Śląskich. Fot. Andrzej Grygiel/PAP
 • Jednym z założycieli ruchu Polska Jest Jedna jest Jan Pospieszalski, który stracił program w TVP - powodem były antyszczepionkowa postawa i ataki na działania rządu w walce z pandemią
 • Liderką ruchu jest też Anna Maria Siarkowska, posłanka PiS, która ''interweniowała'' w domu dziecka, w którym podopiecznych szczepiono przeciwko Covid-19
 • Do grona założycieli zalicza się również prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech, który przemawiał na inauguracji ruchu
 • Wśród liderów ruchu jest również kilku lekarzy, m.in. dr Zbigniew Hałat 
 • Ruch Polska Jest Jedna skierował do prezydenta RP Andrzeja Dudy apel, w którym wskazuje, że w Polsce ''rozwijane są projekty segregacji i izolacji społecznej''
 • Ruch apelował do prezydenta o wetowanie ''wszystkich aktów prawnych, które godzą w prawa i wolności obywatelskie''

Polska Jest Jedna. Ruch sprzeciwia się m.in. "segregacji sanitarnej"

Podczas inauguracji ruchu Polska Jest Jedna w sobotę 25 września prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech wygłosił przemówienie przeciw ‘’segregacji sanitarnej’’.

Wskazał w nim, że w Polsce małymi krokami jest ludziom odbierana wolność i prawa, a celem jest podzielenie Polaków na zaszczepionych i niezaszczepionych.

- My takiemu działaniu mówimy stanowcze nie. Jesteśmy tutaj, by walczyć o wolność, o nasze prawa, o naszą godność. Ale jesteśmy tu przede wszystkim po to, żeby walczyć z segregacją sanitarną. Segregacji sanitarnej, sanitaryzmowi mówimy stanowcze nie - mówił Rafał Piech.

Przeciwni segregacji sanitarnej i ''temu preparatowi''

Dodał, że osoba, które ''boi się przyjąć ten preparat już za chwilę będzie miała problemy w pracy, nie będzie mogła wejść do urzędu, do sklepu, do kościoła, do restauracji, kina''.

- Czy to nie jest przymus? To jest przymus pośredni - mówił Piech. - To jest właśnie segregacja sanitarna - podkreślał.

Prezydent Siemianowic Śląskich zaznaczył, że nie jest przeciwnikiem szczepień - z żoną i dziećmi ‘’mamy pełen kalendarz szczepień’’, ale obawiają się przyjąć ''ten preparat'', czyli szczepionkę przeciw Covid-19.

"Będziemy walczyć argumentami, protestami, przemarszami"

Wezwał do zmobilizowania się ''siłą milionów Polaków'' i powiedzenia ''segregacji sanitarnej'' nie.

- Będziemy walczyć argumentami, protestami, przemarszami i nie będą to przemarsze setek czy tysięcy ludzi, to będą przemarsze setek, tysięcy, a nawet milionów ludzi w całej Polsce - zapowiedział.

"Będziemy walczyć opiniami i ekspertyzami naszych prawników, naszych lekarzy. Będziemy uświadamiać społeczeństwo i zadawać pytania tak, abyście sami potrafili odpowiedzieć sobie na pytanie"

Dodał, że lekarze, prawnicy, nauczyciele w całej Polsce mogą przestać się obawiać, bo ‘’nie jesteście już sami’’.

- Macie nad sobą parasol - mówił Piech prezentując ruch i zachęcając do kontaktu.

Ruch Polska Jest Jedna apeluje do prezydenta Dudy przeciw obowiązkowi szczepień

W apelu do prezydenta RP ruch Polska Jest Jedna wskazuje, że:

‘’Obecnie, pod hasłami walki z epidemią wdrażane są rozwiązania społeczne, które naruszają przyrodzoną przestrzeń ludzkiej wolności oraz gwarancje konstytucyjne. Pod pretekstem sanitarnym rozwijane są projekty segregacji i izolacji społecznej. Rozważane jest wprowadzenie obowiązkowego poddania się szczepieniom, mimo tego, że za ewentualne, negatywne konsekwencje, ani rząd, ani koncerny farmaceutyczne nie ponoszą dziś żadnej odpowiedzialności’’.

Dlatego ruch PJJ apeluje do prezydenta o ‘’wetowanie wszystkich aktów prawnych, które godzą w prawa i wolności obywatelskie oraz kierowanie do Trybunału Konstytucyjnego tych aktów pranych, które choćby wzbudzają wątpliwość co do zgodności z Konstytucją’’.

Wśród liderów ruchu są również lekarze

Ruch Polska Jest Jedna tworzą m.in.

 • prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech,
 • przedsiębiorca Tomasz Ratajczak,
 • posłanka PiS Anna Maria Siarkowska,
 • prawnik i polityk Jan Łopuszański
 • muzyk i publicysta Jan Pospieszalski

Czytaj też: Rzecznik Praw Dziecka o szczepieniach: "to eksperyment". Prof. Horban łapie się za głowę. Siarkowska: tylko się podrapał

Wśród liderów ruchu są również przedstawiciele środowiska medycznego. Według informacji ze stronu Polska Jest Jedna są to:

- dr Zbigniew Hałat - przedstawiony jako ''Lekarz specjalista epidemiolog, zastępca ministra zdrowia ds. sanitarno-epidemiologicznych i główny inspektor sanitarny w pierwszych trzech rządach powojennej Polski wolnych od komunistycznych dygnitarzy''.

- Piotr Russudowski - ''lat 60, lekarz medycyny. Absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu w 1986 roku. W 1999 roku ukończył podyplomowe studia z zarządzania. Pełnił różne funkcje w strukturach ochrony zdrowia, w tym zarządcze. Pracował też w firmach związanych z rynkiem medycznym. Związany był z Wyższą Szkołą Medyczną w Legnicy, gdzie pracował jako wykładowca. Był również zaprzysiężonym biegłym sądowym''.

- dr n. med. Zbigniew Martyka - ''Absolwent Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Specjalista II stopnia chorób wewnętrznych. Specjalista chorób zakaźnych. Od 2000 roku ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej''.

- dr n. med. Piotr Witczak - ''Biolog medyczny (specjalność: immunologia), autor 15 publikacji naukowych w dziedzinie immunologii komórkowej. W latach 2013-2015 pełnił funkcję kierownika projektu badawczego „Odpowiedź mastocytów na stymulację syntetycznymi analogami genomów wirusowych (ligandy TLR3 i TLR7)” na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Karierę zawodową kontynuował jako analityk technologii medycznych w Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) w Warszawie, zajmował się farmakoekonomiką, prowadził wykłady z Evidence-based Medicine''.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum