Powikłania pogrypowe groźniejsze niż choroba

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2015 17:46

W tym sezonie odnotowano 40 proc. wzrost hospitalizacji związanej z powikłaniami pogrypowymi w stosunku do poprzedniego sezonu. Najczęściej z tego powodu do szpitala trafiały dzieci i seniorzy. Jak ostrzegają specjaliści 25 proc. hospitalizowanych pacjentów po 65. r.ż.  z powodu powikłań pogrypowych umiera.

Powikłania pogrypowe groźniejsze niż choroba

W tym sezonie (czyli od września 2014 r.) ponad 8,5 tys. osób było hospitalizowanych z objawami grypy. W ubiegłym roku było to 6,1 tys. osób, a dwa lata temu - 10,5 tys. Najczęstsze powikłania po grypie dotyczą układu oddechowego (90 proc.) i układu krążenia (3 proc.).

- Chorzy na cukrzycę, osoby z nadciśnieniem tętniczym, czy pacjenci z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) to tylko niektóre grupy szczególnie narażone na powikłania wywołane przez wirusy grypy - mówi prof. Adam Antczak, z Instytutu Oświaty Zdrowotnej Fundacji Haliny Osińskiej.

Dla tych pacjentów - jak zaznaczył ekspert - grypa wiąże się przede wszystkim z zaostrzeniami istniejących chorób, co prowadzi do licznych komplikacji.

- Aż 6-krotnie większe niż u osób zdrowych prawdopodobieństwo hospitalizacji z powodu grypy w trakcie epidemii tej choroby występuje o pacjentów z cukrzycą. Co piąty hospitalizowany z powodu ciężkiej astmy jest zakażony wirusem grypy. 8 proc. ciężkich zaostrzeń POChP jest wynikiem infekcji grypowej - wymienia profesor.

Jak dodaje prof. Antczak, zaostrzeniu chorób przewlekłych wywołanemu przez grypę można w tani i łatwy sposób zapobiec, szczepiąc się.

Prof. Joanna Chorostowska-Wynimko z Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc zwraca uwagę, że najskuteczniejszą metodą przeciwdziałania powikłaniom grypy są szczepienia. Tymczasem w ostatnich latach wyszczepialność przeciw grypie w Polsce jest na stałym, niskim poziomie i wynosi 3,8 proc.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum