RR, PAP/Rynek Zdrowia | 21-04-2021 21:40

Portugalia: ozdrowieńcom musi wystarczyć jedna dawka szczepionki przeciwko koronawirusowi

W Portugalii osoby, które przebyły Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, otrzymają tylko jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Szpital w Viseu w Portugali. Fot. Hugo Cadaves:Flickr (CC BY 2.0)

  • W Portugalii z powodu braku szczepionek ozdrowieńców nie szczepiono
  • Brak szczepień tłumaczono także tym, że ozdrowieńcy mają wysoki poziom przeciwciał
  • Teraz osoby, które przebyły Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, otrzymają jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi 

O decyzji poinformowała w środę (21 kwietnia) podległa resortowi zdrowia Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS) w Lizbonie. Kierująca tą instytucją Graca Freitas wyjaśniła, że rozpoczęte już szczepienia osób, które w ciągu ostatniego półrocza chorowały na Covid-19, mają dotyczyć w pierwszej kolejności obywateli, którzy ukończyli 60. rok życia.

Ozdrowieńców nie szczepiono z powodu braku szczepionek

Wskazała, że przyjęcie zaledwie jednej dawki szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 wynika z faktu "posiadania przez ozdrowieńców wysokiego poziomu przeciwciał". Dodała, że dotychczas nie szczepiono ozdrowieńców z powodu niewielkiej ilości szczepionek.

Przedstawicielka służb medycznych Portugalii ujawniła też, iż do końca maja ruszy z inicjatywy resortu zdrowia platforma internetowa, na której obywatele będą mogli zapisywać się na szczepienia przeciwko koronawirusowi.

W Portugali podwójną dawkę przyjęło 616,5 tys. osób

W środę ministerstwo zdrowia Portugalii podało, że do połowy sierpnia będzie wykorzystywać dziennie średnio 100 tys. dawek szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Dotychczas służby medyczne Portugalii podały obywatelom tego kraju ponad 2,2 mln dawek. Podwójną dawkę przyjęło blisko 616,5 tys. osób.