• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Porozumienie Zielonogórskie: zaszczep dziecko przed rokiem szkolnym

Autor: oprac. KM • Źródło: Porozumienie Zielonogórskie, Rynek Zdrowia24 sierpnia 2021 10:37

Szczepienie dzieci przeciw COVID-19 to obowiązkowy punkt podczas sporządzania listy spraw niezbędnych do załatwienia przed rokiem szkolnym - przypomina Porozumienie Zielonogórskie.

Należy zapewnić dzieciom zdrowie i bezpieczeństwo - przypomina Wojciech Pacholicki, specjalista medycyny rodzinnej. Fot. Shutterstock
  • Sporządzasz listę spraw do załatwienia przed rokiem szkolnym? Nie zapomnij o zaszczepieniu dziecka przeciw COVID-19 - przypominają lekarze rodzinni
  • Apelują, by dzieci przyjęły przynajmniej jedną dawkę jeszcze przed wrześniem
  • Porozumienie Zielonogórskie wskazuje na spadek tempa szczepień i podkreśla, że również wśród dzieci nie ma wielu zaszczepionych

"Robiąc listę rzeczy potrzebnych do szkoły warto dodać jeszcze jeden obowiązkowy punkt – szczepienie przeciw COVID-19" - zalecają specjaliści medycyny rodzinnej. Radzą, by dzieci, które nie mają przeciwwskazań, zostały zaszczepione pierwszą dawką jak najszybciej.

Liczba szczepień wśród dzieci nie imponuje

Porozumienie Zielonogórskie zauważa, że gwałtownie spadło tempo szczepień, a liczba dzieci w wieku szkolnym, które przyjęły szczepionkę, "też nie jest imponująca". Organizacja podkreśla, że zaszczepienie dzieci pierwszą dawką jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego znacząco przyczyni się do spowolnienia czwartej fali epidemii.

Cytowany w komunikacie federacji Wojciech Pacholicki, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego i specjalista medycyny rodzinnej wskazuje, że dzieci powracające z kolonii są obecnie dużym źródłem transmisji wirusa.

Dzieci zainfekowane COVID-em wracają do domów

- Mimo objawów infekcji nie są przez organizatorów poddawane testom w kierunku COVID-19. Zainfekowane wracają do domów i zarażają najbliższych - mówi Pacholicki. Zwraca uwagę na dychotomię postaw: chęci powrotu do normalności przy jednoczesnej bezczynności w kwestii działań, które mogłyby ją przywrócić.

Wiceszef Porozumienia Zielonogórskiego podkreśla genezę mutacji koronawirusa: "mutuje, bo może się swobodnie przenosić z człowieka na człowieka". Dodaje, że przerwanie tego "epidemicznego łańcucha" może nastąpić wyłącznie dzięki szczepieniom.

- Skoro dzieci są tak ważne w naszym życiu, zapewnijmy im to co dla nich teraz najważniejsze – zdrowie i powrót do bezpiecznej szkoły - konkluduje Wojciech Pacholicki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum