• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ponad 9 mln szczepionek z Polski wywieziono za granicę

Autor: PAP • Źródło: PAP26 października 2021 07:07

Ponad 9 mln szczepionek Polska przekazała do innych krajów. Ponad 5 mln dawek odsprzedano, natomiast ponad 4 mln przekazano jako darowiznę.

Ponad 9 mln szczepionek Polska przekazała do innych krajów Fot Shutterstock
  • Ponad 9 mln szczepionek Polska przekazała do innych krajów - poinformowało PAP Ministerstwo Spraw Zagranicznych
  • Ponad 5 mln dawek odsprzedano, natomiast ponad 4 mln przekazano jako darowiznę
  • W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest 19 833 946 osób

Ponad 9 mln szczepionek z Polski pojechało za granicę

Resort Spraw Zagranicznych pytany, czy planowane są akcje przekazania szczepionki kolejnym krajom, poinformował, że w chwili obecnej toczą się rozmowy z państwami zgłaszającymi potrzeby w zaopatrzeniu w szczepionki, ale mają one charakter poufny.

Ostatnio MSZ informowało o przekazaniu bezpłatnie 1 mln szczepionek Iranowi, 55 tys. dawek Kirgistanowi i 100 tys. dawek Egiptowi. Preparaty przeciw koronawirusowi niepłatnie trafiły też m.in. do Uzbekistanu oraz Kenii - ponad 460 tys. i do Tajwanu - 400 tys. dawek.

Polska również odsprzedaje szczepionki, w sierpniu australijski premier Scott Morrison poinformował, że Australia zakupiła w Polsce 1 mln dawek szczepionki.

Resort dyplomacji - informując o kolejnych akcjach bezpłatnego przekazania szczepionek - podkreślał, że Polska posiada odpowiednie zasoby szczepionek, wystarczające na pokrycie zapotrzebowania krajowego, co pozwala na pozytywną odpowiedź na prośbę państw potrzebujących.

W akcjach dzielenia się szczepionkami poza MSZ, angażuje się Ministerstwo Zdrowia oraz Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum