×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ponad 500 tys. dawek szczepionki Novavax dotarło do Polski

Autor: oprac. KM • Źródło: Twitter, PAP, Rynek Zdrowia26 lutego 2022 17:00

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała o dostawie do Polski ponad 500 tys. dawek szczepionki Novavax - kolejnego produktu przeznaczonego do obrony przed COVID-19.

Ponad 500 tys. dawek szczepionki Novavax dotarło do Polski
500 tys. dawek szczepionki Novavax dotarło do Polski Fot. RARS/Twitter
  • Ponad 500 tys. dawek szczepionki Novavax dotarło do Polski
  • To produkt Nuvaxovid, skierowany przeciw COVID-19
  • O dostawie poinformowała w sobotę Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych

500 tys. dawek szczepionki Novavax trafiło do Polski

Jak poinformowała na Twitterze Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych do Polski dotarła dostawa ponad 500 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19 od Novavax. Szczepionki zostaną rozdysponowane po punktach szczepień.

Szczepienia uchodźców z Ukrainy. Rekomendowana szczepionka Johnson&Johnson

Minister Zdrowia podał w piątek na Twitterze, że "możliwość dostępu będzie również zagwarantowana w przypadku testowania w kierunku COVID-19".

- Obejmujemy obywateli Ukrainy, którzy z powodu wojny przybywają do naszego kraju, możliwie najszerszą opieką. Szczepienie przeciw COVID-19 jest tego dobitnym przykładem. Każdy chętny, kto dotychczas nie skorzystał ze szczepienia, a wiemy, że takich osób jest sporo, może bez przeszkód przyjąć cały cykl szczepień w Polsce. To jest wyraz naszej troski o najbliższych nam sąsiadów - powiedział PAP szef resortu zdrowia.

Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, może to być dowód osobisty, paszport lub tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca.

Resort w materiałach przekazanych m.in. do punktów szczepień i podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej wskazał, że lekarz ma prawo i powinien wystawić skierowanie na szczepienie za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl.

Wystawiając skierowanie, w polu "dane pacjenta" należy wybrać "inny identyfikator" (zamiast "numer PESEL") i wprowadzić numer dokumentu, jakim posługuje się uprawniony cudzoziemiec. MZ akcentuje, że ważne jest, aby na każdym etapie procesu realizacji szczepienia posługiwać się dokładnie tym samym dokumentem tożsamości, który posłużył do wystawienia e-skierowania.

Resort wskazał, że rekomendowaną szczepionką jest jednodawkowa szczepionka Vaccine Janssen Johnson&Johnson dla osób powyżej 18. roku życia. Ministerstwo zaznaczyło, że w rekomendowanych schematach szczepienia, możliwe jest także zastosowanie innych preparatów dostępnych w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum