Ponad 19 mln osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych. Ruszają skierowania na trzecią dawkę

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP23 września 2021 07:35

Zgodnie z danymi od MZ, w Polsce w pełni zaszczepionych jest 19 mln 280 tys. osób. Po upłynięciu 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia, ruszą automatyczne skierowania na trzecią dawkę szczepionki dla osób powyżej 50 lat.

Ponad 19 mln osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych. Ruszają skierowania na trzecią dawkę
W Polsce w pełni zaszczepionych jest ponad 19 mln osób. Fot. Shutterstock
  • W Polsce dotychczas wykonano ponad 37 mln szczepień, a w pełni zaszczepionych jest 19 mln 280 tys. obywateli
  • W środę (22 września) resort zdrowia wydał komunikat odnośnie szczepień uzupełniających dla wybranej grupy
  • Dawka przypominająca jest przeznaczona dla osób powyżej 50 roku życia oraz dla pracowników ochrony zdrowia. Musi minąć 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia
  • Zgodnie z przewidywaniami ministerstwa, rejestracja na dodatkową dawkę ruszy 24 września

Statystyki szczepień w Polsce

Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciw COVID-19 wynosi 37 mln 007 tys. 048. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w kraju 19 mln 278 tys. 324 osób.

Łącznie do Polski dostarczono 53 mln 910 tys. 230 dawek szczepionki, z czego do punktów trafiło 38 mln 488 tys. 580 dawek.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, zutylizowano 391 290 dawek.

Zgłoszono 15 391 niepożądanych odczynów poszczepiennych, w większości łagodnych.

Trzecia dawka. ZASADY Ministerstwo Zdrowia wydało ważny komunikat

Trzecia dawka dla wybranych osób

Ministerstwo Zdrowia wydało w środę komunikat w sprawie szczepień przeciw COVID-19 dawką przypominającą oraz dawką dodatkową uzupełniającą schemat podstawowy.

Dawka przypominająca podawana jest osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy schemat szczepienia przeciwko COVID-19, w celu poprawy, utrwalenia, przedłużenia ochrony po szczepieniu.

Dawka dodatkowa uzupełniająca podawana jest zaś osobom z upośledzeniem odporności, u których odpowiedź immunologiczna na szczepienie mogła być niewystraczająca. Dawka w tym przypadku podawana jest w celu osiągnięcia optymalnej ochrony.

Resort przekazał, że - mając na uwadze zalecenia Rady Medycznej - rozpoczął się proces wystawiania skierowań do e-rejestracji na szczepienia dawką przypominającą dla wszystkich osób, które ukończyły 50 rok życia oraz pracowników ochrony zdrowia mających bezpośredni kontakt z pacjentem. Rejestracja na szczepienie - zgodnie z zapowiedziami rządu - ruszy 24 września.

Przypominającą dawkę stosuje się we wskazanych grupach z zachowaniem odstępu co najmniej 6 miesięcy po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Ministerstwo podało, że u osób szczepionych dawką przypominającą należy stosować szczepionkę Comirnaty Pfizer-BioNTech, niezależnie od rodzaju szczepionki zastosowanej uprzednio podczas szczepienia podstawowego I i II dawką.

Do przyjęcia dawki przypominającej uprawnione są również osoby, które w szczepieniu podstawowym przyjęły jednodawkową szczepionkę COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson).

Czytaj: Trzecia dawka. Niedzielski: będą wystawiane skierowania dla osób powyżej 50 lat

Automatyczne skierowania dla zaszczepionych

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w środę, że skierowania dla osób 50 plus na trzecią dawkę szczepionki będą automatycznie wystawiane według numerów PESEL wtedy, gdy danej osobie minie pół roku od pełnego zaszczepienia.

W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania, od 23 września 2021 r. lekarz - dla określonych grup osób - będzie mógł wystawić samodzielnie skierowanie na szczepienie przypominjące.

Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz zapewnił, że na pewno nie zabraknie terminów, ponieważ szczepionek w Polsce jest dużo.

Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak przekonywał w środę, że trzecia dawka szczepionki będzie dodatkowym zabezpieczeniem, by jak najmniej zakażonych musiało szukać pomocy w szpitalach.

- Według naszych danych najbardziej zagrożone są osoby powyżej 60. roku życia. Osobiście początkowo rekomendowałem, żeby objąć przede wszystkim osoby 70 plus, ale, szczerze mówiąc, nie martwi mnie to, że obniżono tę poprzeczkę - powiedział Flisiak.

Z kolei prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski powiedział, że "pewnie na początku listopada będzie rekomendacja, aby szczepić przeciwko COVID-19 dzieci powyżej piątego roku życia".

Wskazał, że wbrew częstym opiniom, dzieci również mogą ciężko przechodzić COVID-19 albo mają po tej chorobie powikłania. Jak dodał, szczególnie w USA widać, że rośnie liczba chorych dzieci. Najmłodszym - jak mówił - grozi m.in. PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny i w jego konsekwencji problemy kardiologiczne.

Czytaj: Trzecia dawka. Dr Rajewski: decyzja o jej podawaniu osobom starszym i medykom jest słuszna

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Kraska poinformował, kto może ją przyjąć

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum