• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pomorze z największą liczbą niezaszczepionych dzieci

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2020 13:38

Na Pomorzu dynamicznie rośnie odsetek nieszczepionych dzieci. Odnotowano tu już 4144 takich przypadków. W 2015 r. było ich 1776.

Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Jak podaje Gazeta Wyborcza, na Pomorzu w grudniu 2018 r. było 3619 niezaszczepionych dzieci.  To najwięcej w kraju. Jak wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (obejmują trzy pierwsze kwartały 2019 r.) średnio w kraju na 1000 osób w wieku 0-19 przypada 6,1 niezaszczepionych.

Tymczasem średnia Pomorza to 11,7. Najlepiej wypada Podlasie ze wskaźnikiem 0,6.

Sanepid podejmuje działania prawne, które mają zmobilizować rodziców do szczepienia dzieci. Jednym ze środków dyscyplinujących jest upomnienie. Gdy to nie pomaga, sanepid przesyła wniosek do wojewody o nałożenie grzywny. 

Przypomnijmy, że w sprawie nałożenia grzywien za nieszczepienie dzieci zapadły precedensowe wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA zaakceptował grzywny nałożone na rodziców (po 500 zł, każdemu z rodziców dwójki dzieci), by przymusić ich do zaszczepienia swych dzieci.

NSA oddalił skargi kasacyjne rodziców, gdyż zdaniem sądu wystąpiły przesłanki do nałożenia grzywny w celu przymuszenia. Ustawowy obowiązek poddania dziecka szczepieniom ochronnym, przeprowadzanym na podstawie Programu Szczepień, ma bowiem ścisły związek z zapobieganiem szerzeniu się chorób zakaźnych - uzasadniał NSA.

Do realizacji tego celu mogą być stosowane środki administracyjne przewidziane w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, w tym grzywny w celu przymuszenia do wykonania wspomnianego ustawowego obowiązku.

Wyroki w tych sprawach są prawomocne. Sygnatury akt: II OSK 367/17, II OSK 368/17, II OSK 369/17, II OSK 370/17

Więcej: gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum