Pomorskie: w szpitalach szczepienia przeciwko COVID-19, placówki oczekują na kolejne dostawy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2021 17:44

W pomorskich szpitalach trwa trzeci tydzień szczepień przeciw COVID-19 w grupie zero. Z informacji zebranych przez PAP wynika, że przebiegają one bez zakłóceń. Część podmiotów wykorzystała dostarczone w tym tygodniu partie szczepionki. Placówki czekają na kolejne jej dostawy.

Pomorskie: w szpitalach szczepienia przeciwko COVID-19, placówki oczekują na kolejne dostawy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

 

Na Pomorzu szczepienia pracowników ochrony zdrowia przeciwko COVID-19 prowadzi m.in. największy szpital w regionie - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) w Gdańsku. Do 15 stycznia zaszczepiło się tutaj ok. 7,5 tys. osób. Jak podkreśla dyrekcja placówki, szczepienia przebiegają bez zakłóceń.

- Dziś zaszczepimy kolejne 720 osób. Na poniedziałek 18 stycznia zamówiliśmy 2250 dawek szczepionki. Warto podkreślić, że dostawy szczepionek do naszego szpitala odbywają się dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i czwartki. Od wtorku 19 stycznia planujemy rozpocząć szczepienia drugą dawką - poinformował w piątek (15 stycznia) dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski.

Jak dodał, obecnie szczepione są wszystkie osoby, które zgłosiły się do UCK, jako szpitala węzłowego oraz osoby z grupy "zero" z innych jednostek: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pracowników sanepidu, Regionalnego Centrum Krwiolecznictwa i Krwiodawstwa, Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Rodzinnej.

W placówce szczepionych jest około 720 osób dziennie. - Dzięki dedykowanej aplikacji, możemy na bieżąco weryfikować zarejestrowane osoby, tym samym zwiększać liczbę miejsc chętnych do szczepienia określonego dnia i wykorzystać szczepionki w przewidzianym czasie - podkreślił Kraszewski.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie do piątku udało się zaszczepić ponad tysiąc osób.

- Wykorzystaliśmy już wszystkie otrzymane dawki leku. Czekamy na dostawę kolejnej partii. Aktualnie prowadzimy szczepienia pracowników podmiotów zewnętrznych - powiedział w piątek PAP lekarz Arkadiusz Błaszczyk, który w kościerskiej lecznicy jest koordynatorem ds. COVID-19.

Na nową partię szczepionek przeciw COVID-19 oczekuje też spółka samorządu woj. pomorskiego - Copernicus Podmiot Leczniczy. W ramach tej spółki szczepienia prowadzą: Szpital im. Mikołaja Kopernika, Szpital św. Wojciecha, Wojewódzkie Centrum Onkologii i Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna. W tych czterech lecznicach do piątku zaszczepiono ponad 3,7 tys. pracowników medycznych.

W Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim akcja szczepień rozpoczęła się 5 stycznia. Dotychczas iniekcji poddało się tutaj 720 medyków. W weekend zaszczepionych zostanie kolejnych 360 osób.

- Na szczepienia zgłosiło się do nas ponad tysiąc osób. Nasz personel medyczny został już zaszczepiony pierwszą dawką. Aktualnie szczepimy pracowników podmiotów zewnętrznych, tj. przychodni, aptek. W czwartek otrzymaliśmy kolejną partię 360 szczepionek, którą wykorzystamy przez weekend - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka starogardzkiego szpitala Ewa Macholla.

Szczepienia pracowników ochrony zdrowia prowadzi również 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku. Do czwartku zaszczepiono tam 861 osób. Z Agencji Rezerw Materiałowych placówka otrzymała do tej pory 1029 szczepionek.

- Rozpoczęliśmy już szczepienia medyków z innych podmiotów medycznych. Chęć zaszczepienia się w 7 szpitalu Marynarki Wojennej zgłosiło ok. 2 tys. osób. W ciągu dnia jesteśmy w stanie zaszczepić około 120 osób - przekazał PAP rzecznik prasowy szpitala Maciej Oleszczak.

Świadczeń udziela też spółka Szpitale Pomorskie. Zarządza ona czteroma placówkami, których właścicielem jest samorząd woj. pomorskiego - Szpitalem Morskim im. PCK w Gdyni, Szpitalem św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Szpitalem Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie i Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Przez pierwsze dwa tygodnie szczepień w tych czterech lecznicach iniekcji poddało się 3548 osób. W poniedziałek spółka otrzymała kolejną partię szczepionek, która pozwoliła na zaszczepienie kolejnych 2700 osób.

Spółka Szpitale Tczewskie w zeszłym tygodniu zaszczepiła 895 medyków. - W tym tygodniu zakończymy szczepienie pierwszą dawką grupy "O". Ogółem na sczepienie zgłosiło się do nas 1400-1500 osób - poinformował PAP prezes zarządu Szpitali Tczewskich S.A. Maciej Bieliński.

PAP - Anna Machińska

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum