SERWIS SZCZEPIENIA

W pomorskich szpitalach trwa trzeci tydzień szczepień przeciw COVID-19 w grupie zero. Z informacji zebranych przez PAP wynika, że przebiegają one bez zakłóceń. Część podmiotów wykorzystała dostarczone w tym tygodniu partie szczepionki. Placówki czekają na kolejne jej dostawy.
Na Pomorzu szczepienia pracowników ochrony zdrowia przeciwko COVID-19 prowadzi m.in. największy szpital w regionie - Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) w Gdańsku. Do 15 stycznia zaszczepiło się tutaj ok. 7,5 tys. osób. Jak podkreśla dyrekcja placówki, szczepienia przebiegają bez zakłóceń.
- Dziś zaszczepimy kolejne 720 osób. Na poniedziałek 18 stycznia zamówiliśmy 2250 dawek szczepionki. Warto podkreślić, że dostawy szczepionek do naszego szpitala odbywają się dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i czwartki. Od wtorku 19 stycznia planujemy rozpocząć szczepienia drugą dawką - poinformował w piątek (15 stycznia) dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski.
Jak dodał, obecnie szczepione są wszystkie osoby, które zgłosiły się do UCK, jako szpitala węzłowego oraz osoby z grupy "zero" z innych jednostek: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pracowników sanepidu, Regionalnego Centrum Krwiolecznictwa i Krwiodawstwa, Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Rodzinnej.
W placówce szczepionych jest około 720 osób dziennie. - Dzięki dedykowanej aplikacji, możemy na bieżąco weryfikować zarejestrowane osoby, tym samym zwiększać liczbę miejsc chętnych do szczepienia określonego dnia i wykorzystać szczepionki w przewidzianym czasie - podkreślił Kraszewski.
W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie do piątku udało się zaszczepić ponad tysiąc osób.
- Wykorzystaliśmy już wszystkie otrzymane dawki leku. Czekamy na dostawę kolejnej partii. Aktualnie prowadzimy szczepienia pracowników podmiotów zewnętrznych - powiedział w piątek PAP lekarz Arkadiusz Błaszczyk, który w kościerskiej lecznicy jest koordynatorem ds. COVID-19.
Na nową partię szczepionek przeciw COVID-19 oczekuje też spółka samorządu woj. pomorskiego - Copernicus Podmiot Leczniczy. W ramach tej spółki szczepienia prowadzą: Szpital im. Mikołaja Kopernika, Szpital św. Wojciecha, Wojewódzkie Centrum Onkologii i Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna. W tych czterech lecznicach do piątku zaszczepiono ponad 3,7 tys. pracowników medycznych.
W Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim akcja szczepień rozpoczęła się 5 stycznia. Dotychczas iniekcji poddało się tutaj 720 medyków. W weekend zaszczepionych zostanie kolejnych 360 osób.
- Na szczepienia zgłosiło się do nas ponad tysiąc osób. Nasz personel medyczny został już zaszczepiony pierwszą dawką. Aktualnie szczepimy pracowników podmiotów zewnętrznych, tj. przychodni, aptek. W czwartek otrzymaliśmy kolejną partię 360 szczepionek, którą wykorzystamy przez weekend - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka starogardzkiego szpitala Ewa Macholla.
Szczepienia pracowników ochrony zdrowia prowadzi również 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku. Do czwartku zaszczepiono tam 861 osób. Z Agencji Rezerw Materiałowych placówka otrzymała do tej pory 1029 szczepionek.
- Rozpoczęliśmy już szczepienia medyków z innych podmiotów medycznych. Chęć zaszczepienia się w 7 szpitalu Marynarki Wojennej zgłosiło ok. 2 tys. osób. W ciągu dnia jesteśmy w stanie zaszczepić około 120 osób - przekazał PAP rzecznik prasowy szpitala Maciej Oleszczak.
Świadczeń udziela też spółka Szpitale Pomorskie. Zarządza ona czteroma placówkami, których właścicielem jest samorząd woj. pomorskiego - Szpitalem Morskim im. PCK w Gdyni, Szpitalem św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Szpitalem Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie i Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Przez pierwsze dwa tygodnie szczepień w tych czterech lecznicach iniekcji poddało się 3548 osób. W poniedziałek spółka otrzymała kolejną partię szczepionek, która pozwoliła na zaszczepienie kolejnych 2700 osób.
Spółka Szpitale Tczewskie w zeszłym tygodniu zaszczepiła 895 medyków. - W tym tygodniu zakończymy szczepienie pierwszą dawką grupy "O". Ogółem na sczepienie zgłosiło się do nas 1400-1500 osób - poinformował PAP prezes zarządu Szpitali Tczewskich S.A. Maciej Bieliński.
PAP - Anna Machińska


CZYTAJ TAKŻE
- 08:49 Kraska: pandemia rozpędza się, w sobotę mamy ponad 14,8 tys. nowych zakażeń
- 08:12 MZ: w regionach ubywa wolnych łóżek covidowych i respitratorów. Co zrobi rząd?
- 08:00 Rozlewnia szczepionki, licencja, produkcja w kraju. Jakie mamy opcje?
- 07:31 Brytyjski wariant koronawirusa bardziej bezpieczny dla ozdrowieńców?
- PT, 21:51 Zmiany w Narodowym Programie Szczepień. Szef KPRM wyjaśnia nieścisłości
- PT, 21:31 Kanada: czwarta szczepionka przeciw Covid-19 dopuszczona do użytku
- PT, 21:01 Od 15 marca szczepienia przewlekle chorych. Zapisy ruszą 10 marca
- PT, 20:31 Prof. Matyja: bywało, że lekarze rodzinni nadużywali teleporad, ale to wynikało z nawału pracy
- PT, 20:01 Nowy lek na COVID-19. EMA dopuściła go do użytku
- PT, 19:51 Skuteczne leczenie pacjentów ma nie tylko wymiar medyczny, ale także społeczny
- PT, 19:46 Prof. Składowski: Krajowa Sieć Onkologiczna powinna usprawnić diagnostykę
- PT, 19:31 NFZ ws. pilotażu rejestru endoprotezoplastyk
- 1 Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce to 1 766 490, zmarło 44 912 pacjentów
- 2 Dworczyk: podanie drugiej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 później, zmiany dla ozdrowieńców
- 3 Pomorskie też objęte lockdownem. Zamknięte zostaną m.in. kina, hotele, teatry, baseny
- 4 W szpitalach przybywa młodych pacjentów z Covid-19. Będzie jeszcze gorzej?
- 5 Władze GUMed o słowach prof. Morysia dot. zdawalności studentów: "to prywatne opinie"
- 6 Niedzielski: sytuacja się pogarsza. Uruchamiamy szpitale tymczasowe w dziewięciu województwach
- 7 Polski pacjent "zero": po przejściu COVID-19 nadal odczuwam dolegliwości
- 8 Skoro nie mogliśmy być mądrzy przed pandemią COVID-19, spróbujmy teraz
- 9 Dodatek covidowy różnicuje szpitale. Ile dostali potentaci, a ile reszta?
- 10 Krajowa Sieć Onkologiczna od 2022 w całej Polsce. Pacjenci: chcemy zewnętrznej kontroli Sieci
- 11 Sośnierz: Polska nie walczy z pandemią COVID-19, ale rozpaczliwie się przed nią broni
- 12 Likwidacja wolontariatu zagraża szkoleniu młodych lekarzy w trybie pozarezydenckim
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych