Pomorskie szpitale podają drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2021 19:35

Pomorskie szpitale węzłowe szczepią pracowników ochrony zdrowia drugą dawką preparatu przeciw COVID-19. Zmniejszenie liczby dostaw spowodowało zmiany w harmonogramie. Niektóre placówki wstrzymały podawanie pierwszej dawki leku osobom z grupy zero.

Pomorskie szpitale podają drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szczepienia personelu drugą dawką produktu Pfizer-BioNTech rozpoczęła w tym tygodniu spółka Szpitale Pomorskie. Zarządza ona czteroma placówkami, których właścicielem jest samorząd województwa - Szpitalem Morskim im. PCK w Gdyni, Szpitalem św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Szpitalem Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie i Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. W tych czterech lecznicach do końca tygodnia preparaty drugi raz powinno przyjąć ponad 1,2 tys. osób.

- W ostatnich dniach otrzymaliśmy dostawę 1350 szczepionek, jutro powinniśmy otrzymać kolejną. Aktualnie prowadzimy szczepienia osób, które zgodnie z kalendarzem szczepień powinny otrzymać drugą dawkę leku - przekazała w środę PAP rzeczniczka prasowa Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz.

Po decyzji Pfizera o czasowym zmniejszeniu dostaw placówki Szpitali Pomorskich wstrzymały do piątku podawanie pierwszych dawek leku osobom z grupy zero.

- W tym tygodniu odwołaliśmy szczepienie ponad 2 tys. osób. W sytuacji, kiedy zostają nam jakieś szczepionki, przeznaczamy je dla naszych pracowników, którzy z różnych powodów jeszcze się nie zaszczepili, a zgłosili taką chęć - powiedziała Pisarewicz.

Szczepienia drugą dawką odbywają się także w Szpitalu Wojewódzkim w Słupsku. Do 15 stycznia pierwszą dawkę leku otrzymało tam 1105 osób.

- Do tej pory szczepienia w naszym szpitalu przebiegały bez zakłóceń. Jednak 16 stycznia poinformowano nas o ograniczeniu dostaw przez co harmonogram szczepień został bardzo mocno zaburzony - powiedział w środę rzecznik słupskiego szpitala Marcin Prusak.

Poinformował, że na ten tydzień placówka zamówiła 1170 szczepionek. Zamówienie zostało jednak anulowane, a szpital otrzymał w poniedziałek 450 dawek leku.

- W tym tygodniu w naszym szpitalu pierwszą dawką preparatu zaszczepionych miało zostać 870 osób, natomiast drugą - 300. Niestety, ze względu na obcięcie dostawy, zaszczepimy ok. 300 osób drugą dawką leku, 90 mieszkańców domów pomocy społecznej oraz ok. 60 pracowników szpitala, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni - wyjaśnił Prusak.

Poinformował, że na szczepienie w słupskim szpitalu zapisało się około 3 tys. osób z personelu placówki i z innych podmiotów medycznych. "Do zaszczepienia wyznaczono nam także 178 pensjonariuszy z dwóch domów pomocy społecznej" - przekazał.

W największym na Pomorzu szpitalu - Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku - podawanie personelowi drugiej dawki preparatu przeciwko COVID-19 rozpoczęto we wtorek. W tym dniu placówka otrzymała z Agencji Rezerw Materiałowych 2340 szczepionek.

Od 29 grudnia do 18 stycznia w UCK zaszczepiło się ok. 9,5 osób. Choć w kolejce czekają następni chętni, szczepienia pracowników sektora medycznego pierwszą dawką zostały na razie zawieszone.

- Wznowimy je, kiedy z Ministerstwa Zdrowia otrzymamy zapewnienie, że możemy już szczepić kolejne osoby z grupy zero pierwszą dawką leku - wyjaśnił dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski.

Nie wszystkie szpitale węzłowe w regionie otrzymały kolejną partię preparatu Pfizer-BioNTech. Szczepionek nie dostało Kociewskie Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim, więc odwołano tam zaplanowane na ten tydzień szczepienia pracowników ochrony zdrowia.

- Z informacji, jakie otrzymaliśmy z Agencji Rezerw Materiałowych wynika, że w przyszłym tygodniu ma do nas trafić 90 szczepionek, które podamy osobom zaszczepionym w naszym szpitalu między 5 a 10 stycznia - poinformowała w środę PAP rzeczniczka starogardzkiego szpitala Ewa Macholla.

Dotychczas w KCZ iniekcji poddało się 1080 medyków, a na szczepienia pierwszą dawką leku czeka jeszcze około 200 osób.

Problemy pojawiły się także w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Tam również wstrzymano szczepienia, bo placówka nie dostała zamówionych na poniedziałek 540 dawek leku. Miały je otrzymać m.in. osoby z grupy zero, którym przed trzema tygodniami wstrzyknięto pierwszą dawkę preparatu.

- W tym tygodniu planowaliśmy szczepienia kolejnych pracowników z grupy zero i rozpocząć podawanie drugiej dawki preparatu 150 osobom, które zostały w naszym szpitalu zaszczepione jako pierwsze. W ubiegły czwartek zamówiliśmy 540 dawek szczepionki, jednak zamówienie do nas nie dotarło - zostało anulowane przez Agencję Rezerw Materiałowych - powiedział PAP lekarz Arkadiusz Błaszczyk, który w kościerskiej lecznicy jest koordynatorem ds. COVID-19.

Dodał, że w poniedziałek szpital złożył kolejne zamówienie.

- Mamy nadzieję, że dostawa dotrze do nas w czwartek, abyśmy mogli wznowić szczepienia - mówił Błaszczyk.

W regionie trwają też szczepienia podopiecznych domów pomocy społecznej. Rzecznik pomorskiego oddziału NFZ Mariusz Szymański przekazał w środę PAP, że w województwie jest 131 takich placówek. Przebywa w nich blisko 4 tys. pensjonariuszy.

- W szczepieniach tej grupy uczestniczy 80 podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej oraz szpitale węzłowe. Aktualnie na poziomie oddziału wojewódzkiego NFZ nie dysponujemy wiedzą dotyczącą liczby zaszczepionych pensjonariuszy DPS-ów na Pomorzu - dodał.

W środę przed południem poinformowano na rządowej stronie internetowej: www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19, że w Polsce przeciw COVID-19 zaszczepiono 541 229 osób. Z zamieszczonego tam raportu wynika, że we wtorek dzienna liczba szczepień w woj. pomorskim wyniosła 2306, z czego 258 wykonano drugą dawką leku. W zestawieniu podano, że łącznie w regionie do wtorku do północy przeprowadzono w sumie 35 946 szczepień, w tym 408 drugą dawką.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum