SERWIS SZCZEPIENIA

Ponad 43 tysiące osób zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Placówka jest niekwestionowanym liderem szczepień na Pomorzu.
UCK jako jedna z pierwszych placówek w Polsce, zorganizowała i zaczęła przyjmować chętnych do szczepienia – początkowo jako tzw. szpital węzłowy dla personelu z grupy „zero”, następnie nauczycieli, a obecnie osoby, które wybrały go w ramach Narodowego Programu Szczepień.
Po prawie trzech miesiącach trwania projektu UCK wykonało łącznie ponad 43 tysięcy szczepień. Szczepi się tu nawet tysiąc osób dziennie. Obecnie chętni umawiani są co 27 sekund. Jest to możliwe dzięki równoległemu uruchomieniu 5 stanowisk kwalifikacyjnych i 7 stanowisk, gdzie prowadzone są iniekcje.
Pomagają studenci GUMed
Punkt szczepień działa od 14 do 20. Taki wybór godzin pozwala na niezakłóconą i efektywną pracę poradni, w obrębie których znajdują punkty kwalifikacyjne oraz punkty pobrań laboratoryjnych. Te stanowiska do godziny 14 wykonują bowiem codziennie ponad 500 pobrań krwi do badań.
W procesie szczepień zaangażowany jest zespół młodych lekarzy oraz studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy pełnią role organizacyjne, informacyjne oraz wspomagają personel pielęgniarski w prostych czynnościach, głównie związanych z dokumentacją szczepienia.
Osoby szczepiące otrzymują dodatkowe wynagrodzenie powiązane bezpośrednio z liczbą wykonanych kwalifikacji, natomiast personel wspierający (studenci) wynagradzany jest za godzinę zaangażowania.
- Tak sprawna organizacja możliwa była dzięki wprowadzeniu przez UCK działań koordynacyjnych, m.in. poprzez uruchomienie własnej aplikacji, która jest także wykorzystywana do rejestracji na badania wymazowe. Drugą formą skutecznej komunikacji okazała się infolinia, która stanowi wsparcie dla osób chcących zarejestrować się na szczepienie. Powstała ona z myślą o tych pacjentach, którzy nie czują się pewnie obsługując aplikację na smartfony – tłumaczy Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa, lekarz naczelny UCK.
Efektywne wykorzystanie szczepionek
Gdański szpital jest jednym z pierwszych, które zwróciły uwagę na możliwość efektywniejszego wykorzystania szczepionek przy precyzyjnej pracy pielęgniarek.
- Gdyby rozłożyć szczepienie na czynniki pierwsze, okazałoby się, że każda pielęgniarka przy zabiegu wykonuje kilkanaście czynności, którym towarzyszy staranność i skupienie. Czasami jest tak, że zamieniamy się w „terapeutę”, ponieważ pacjenci mają dużo pytań związanych ze szczepionką, a część z nich jest po prostu zestresowana. Doświadczenie i szkolenia, które przeszedł nasz personel, sprawiają, że proces ten w naszym szpitalu jest bardzo efektywny – mówi Anna Lignowska, z-ca dyrektora naczelnego ds. pielęgniarstwa, naczelna pielęgniarka UCK.
Analiza objawów poszczepiennych
Wśród szczepiących się w UCK przeprowadzono badanie, na bazie którego oznaczono najczęściej występujące objawy poszczepienne. W grupie osób objętych badaniem (5505) - 674 (12.24 proc. wszystkich badanych) zadeklarowały objawowe przechorowanie infekcji COVID-19 lub obecność p/ciał anty SARS-CoV2 w badaniu serologicznym, tym samym stanowiąc grupę ozdrowieńców.
Pozostałe 4831 osób bez wywiadu potwierdzonej infekcji wirusem SARS-CoV2 oznaczono jako SARS-naive - stanowili oni 87,76 proc. respondentów.
Brak jakichkolwiek działań niepożądanych zgłosiło 2361 badanych, wśród których ozdrowieńcy stanowili 7.58 proc. – tj. mniej niż w całej grupie badanych (12.24 proc.).
Najczęstszym działaniem niepożądanym był ból ramienia, występujący u 48.44 proc. osób z grupy SARS-naive oraz 62.31 proc. ozdrowieńców, głównie jako izolowany objaw (27,68 proc.).
Izolowany ból ramienia traktowano jako najłagodniejszy z objawów o charakterze miejscowym, a wśród zgłaszających go ozdrowieńcy stanowili 12.47 proc. - porównywalnie do populacji ogólnej (vs. 12.24 proc.). Objawy uogólnione o różnym stopniu nasilenia zgłosiły 1492 osoby.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
POLECAMY
- 21:01 Wielka Brytania: komisja doradza rządowi - dla kobiet w ciąży szczepionki Pfizer lub Moderna
- 20:30 Naukowcy o liniach komórkowych wykorzystywanych w szczepionkach przeciw COVID-19
- 19:59 Prof. Gałecki: mamy coraz więcej pacjentów 50+ z zespołami otępiennymi. To skutek Covid-19
- 19:28 Uzdrowisko Busko-Zdrój ma nowego prezesa
- 19:06 Warszawa: ortopedzi z WUM wykonali nowatorskie wszczepienie podwójnej endoprotezy
- 18:44 Belgijska gazeta o kolejnym możliwym efekcie ubocznym szczepionki AstraZeneca
- 18:22 Wraca sprawa kas fiskalnych online w gabinetach lekarskich i kancelariach prawnych
- 18:00 Prowadzą badania nad PIMS. "W najbliższych tygodniach będzie więcej przypadków"
- 17:37 Ekspert: enzymatyczna terapia zastępcza w chorobie Fabry'ego powinna być kontynuowana
- 17:35 MZ: jest projekt majowej listy leków leków refundowanych - wykazy do pobrania
- 17:15 Radiolog oskarżona o narażenie zdrowia i życia pacjentki nadal czeka na wyrok sądu
- 16:53 Eksperci: w Polsce leki na receptę zaczęliśmy kupować jak cukierki
- 1 Koronawirus w Polsce: 2 660 088 potwierdzonych zakażeń, zmarło 61 208 pacjentów
- 2 Sejm: gorąca dyskusja o dodatkach covidowych dla pracowników niemedycznych i nie tylko
- 3 Episkopat ma wątpliwości czy katolicy mogą przyjmować te dwie szczepionki przeciw Covid-19
- 4 Wirus przestał oszczędzać ciężarne. „Takich dramatów nie widzieliśmy nigdy wcześniej”
- 5 Sejm: są lekarze dostający trzy dodatki covidowe, a pracownicy niemedyczni - żadnego
- 6 Alicja Jarosińska będzie szefować szpitalem w Hrubieszowie na czas epidemii
- 7 Minister zdrowia: przedłużamy obostrzenia, nie pojedziemy na majówkę
- 8 Dworczyk o stanowisku Episkopatu ws. szczepionek: nie, ręce mi nie opadły
- 9 Handel fałszywymi certyfikatami szczepień i testów w kierunku Sars-CoV-2 kwitnie
- 10 Skutki pandemii najbardziej odczuwają pacjenci w starszym wieku. Wiemy, jak im pomóc?
- 11 Dworczyk: na horyzoncie jest już zupełne uwolnienie szczepień
- 12 Pfizer przyspiesza dostawy - dodatkowych 4 mln szczepionek dla Polski
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych