• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Pomorski inspektor sanitarny apeluje o szczepienie się przeciwko odrze

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2018 15:40

W związku ze zwiększoną liczbę zachorowań na odrę, Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny rekomenduje zaszczepienie się wszystkim osobom nieuodpornionym oraz nieposiadających udokumentowanych szczepień przeciwko odrze, udających się do niektórych krajów europejskich.

W Polsce szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w 1975 r., jednak zadowalającą wyszczepialność osiągnięto w latach 90. Fot. Shutterstock

Jak informuje PPWIS, w niektórych krajach Unii Europejskiej stwierdzono w bieżącym roku zwiększoną liczbę zachorowań na odrę. W okresie od stycznia do kwietnia 2018 r. najwięcej zachorowań wystąpiło we Francji - 2117 przypadków, Grecji - 1785, we Włoszech - 1241, Rumunii - 404 i w Niemczech - 198.

W związku z powyższym, PPWIS rekomenduje zaszczepienie się wszystkim osobom nieuodpornionym oraz nieposiadających udokumentowanych szczepień przeciwko odrze, udających się do ww. krajów.

''Przeciwwskazaniami do szczepień są reakcja alergiczna na podaną wcześniej dawkę szczepionki lub na którykolwiek jej składnik, ciąża oraz niedobory odporności. Ostatecznej kwalifikacji do szczepienia dokonuje lekarz. Zalecaną szczepionką jest szczepionka skojarzona przeciwko odrze, śwince i różyczce. Szczepionkę można stosować od 12 miesiąca życia. Szczepienie składa się z 2 dawek podawanych z minimalnym odstępem między nimi wynoszącym 4 tygodnie'' - czytamy w komunikacie.

W Polsce szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w 1975 r., jednak zadowalającą wyszczepialność osiągnięto w latach 90.

Zgodnie z obowiązującym programem szczepień szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce podawana jest dzieciom w 13-14 miesiącu życia oraz w ramach szczepienia przypominającego w 10. roku życia. W związku z powyższym szczególnie narażone na zachorowania są dzieci poniżej 1. roku życia oraz osoby dorosłe, zwłaszcza po 40 roku życia, nieuodpornione przeciwko odrze.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum