Polskie Towarzystwo Kardiologiczne wydało oświadczenie w sprawie szczepień

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2018 14:44

- Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego popiera stanowisko Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczące odrzucenia projektu ustawy znoszącej obowiązek szczepień. Jednocześnie z niepokojem przyjmuje informacje o wątpliwościach części rodziców dotyczących korzyści wynikających z szczepień przeciwko chorobom zakaźnym - czytamy w oświadczeniu PTK wysłanym do redakcji Rynku Zdrowia.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne wydało oświadczenie w sprawie szczepień
FOT. Shutterstock; zdjęcie ilustracyjne

PTK wskazuje, że „aktualny program szczepień ochronnych jest corocznie przygotowywany przez grono wybitnych ekspertów z wykorzystaniem danych opartych na badaniach naukowych. Pełna realizacja szczepień leży w interesie osób szczepionych i zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne w zakresie odporności na choroby zakaźne całemu polskiemu społeczeństwu”.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podkreśla, że „obawy osób podważających zasadność szczepień nie znajdują oparcia w wynikach badań naukowych, które potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność szczepień. Decyzja o rezygnacji ze szczepień pozbawiona jest racjonalności i znajomości korzyści płynących z możliwości zapobiegania chorobom zakaźnym z ich potencjalnymi powikłaniami, w tym w części przypadków powikłaniami za strony układu krążenia” - czytamy w oświadczeniu PTK.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego uważa, że „edukacja społeczeństwa polskiego w zakresie zachowań prozdrowotnych i ryzykownych jest niewystarczająca i powinna znaleźć miejsce zarówno w klasach szkolnych, jak i w gabinetach lekarzy opieki podstawowej, lekarzy specjalistów i w środkach masowego przekazu”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum