Rynek Zdrowia | 14-04-2021 12:41

Polskich olimpijczyków i reprezentację piłki nożnej zaszczepią przeciw Covid-19

Zaszczepionych przeciw Covid-19 zostanie ponad 1077 sportowców i szkoleniowców udających się na igrzyska olimpijskie oraz ponad 60 piłkarzy i członków ekipy reprezentacji Polski w piłce nożnej.

W sporcie nie ma sukcesu indywidualnego i ''wiadomo, że zaplecze musi być też zaszczepione'' - podkreślił minister Piotr Gliński. Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

- W czasach starożytnych na czas rywalizacji olimpijskiej zawieszano nawet konflikty. Niestety Covid-19 nie stosuje żadnej taryfy ulgowej w żadnym momencie, dlatego właśnie musimy dzisiaj prewencyjnie w ten sposób postąpić, żeby Polacy mogli cieszyć się naszą reprezentacją - powiedział premier Mateusz Morawiecki w środę (14 kwietnia).

Przypomniał, że w 1964 roku w Tokio również była olimpiada. Wtedy Polacy zdobyli 23 medale, w tym 7 złotych krążków. Premier życzył kadrze olimpijskiej, żeby przywiozła co najmniej tyle samo medali.

- Jestem przekonany święcie przekonany, że każdy występ naszego reprezentanta na igrzyskach olimpijskich przyniesie Polakom radość i nadzieję, a wszystkim olimpijczykom życzę, żeby bardzo często, najlepiej codziennie w Tokio rozbrzmiewał Mazurek Dąbrowskiego - podsumował.

Szczegóły szczepień sportowców zaprezentował wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.

- Decyzja była możliwa, ponieważ grupy największego ryzyka są już zaszczepione albo są szczepione, a dostępność szczepionek dla tych grup w tej chwili jest otwarta (…) Dziękuję panie premierze za to, że to mieliśmy podobny pogląd na ten temat - mówił Piotr Gliński.

Szczepienia sportowców realizowane od zaraz 

Dodał, że szczepienia te obejmą reprezentantów Polski na najważniejszych imprezach sportowych  - XXXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio i Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

- Te grupy nie są zbyt liczne, bo to są ci wybrańcy, najlepsi sportowcy i ich sztaby. Jeżeli chodzi o liczbę olimpijczyków to jest 1077 osób łącznie ze sztabami trenerskimi i szkoleniowymi - podał Gliński. 

Wskazał, że w sporcie nie ma sukcesu indywidualnego i ''wiadomo, że zaplecze musi być też zaszczepione''.

- Jeżeli chodzi o piłkarzy, to jest ponad 60 osób - reprezentacja wraz ze sztabem. Od dzisiaj te szczepienia mogą być realizowane, co jest dość skomplikowane, bo zawodnicy i trenerzy są dziś nawet w różnych miejscach świata - podał minister Gliński.