Polska nie przystąpi do umowy KE na szczepionki przeciw COVID-19 z nową firmą
Posłowie opozycji alarmują: Polska znalazła się w gronie państw o najmniejszej akceptacji szczepień przeciwko COVID-19. Przypominają też, powołując się na Ministerstwo Zdrowia, że prowadzone są obecnie negocjacje na szczeblu unijnym związane z potrzebą zmian w kontraktach unijnych dotyczących szczepień p/COVID-19, a system szczepień przeciwko COVID-19 będzie wymagał reorganizacji.

- Polska zdecydowała się nie przystąpić do umowy z firmą Hipra Human Health, S.L.U. ze względu na aktualną sytuację epidemiczną
- EMA zaleca wszystkim osobom z grup ryzyka związanego z wirusem COVID-19, które nie zostały zaszczepione szczepionką adaptowaną, by jak najszybciej to zrobiły
- W Polsce nie planuje się podawania kolejnej dawki szczepionki (trzeci booster) osobom zaszczepionym szczepionką dwuwalentną
Posłowie pytają o szczepionki
- Polska zdecydowała się nie przystąpić do umowy z firmą Hipra Human Health, S.L.U. ze względu na aktualną sytuację epidemiczną - informuje wiceminister Waldemar Kraska, udzielając odpowiedzi parlamentarzystom.
Grupa posłów w ramach interpelacji chciała dowiedzieć się m.in.:
- jak będzie wyglądał dostęp do szczepienia przeciwko COVID-19 w kolejnym sezonie szczepień? Czy ustanie stanu zagrożenia epidemicznego wpłynie na kształt Narodowej Strategii Szczepień?
- jak toczące się ustalenia na szczeblu unijnym dotyczące wspólnych zakupów szczepionek wpłyną na szeroką dostępność dla pacjentów do zróżnicowanego portfolio szczepionek przeciwko COVID-19?
- jak będzie wyglądało finansowanie szczepionki oraz świadczenia szczepienia przeciwko COVID-19 w kolejnych sezonach?
Waldemar Kraska w odpowiedzi przypomniał, że 17 czerwca 2020 r. Komisja Europejska przedstawiła "unijną strategię dotyczącą szczepionek mającą na celu szybsze opracowanie, produkcję i dystrybucję szczepionki na COVID-19". Również KE zawierała umowy na zakup szczepionek z ich producentami. Polska przystąpiła do umów z sześcioma wykonawcami.
Polska nie przystąpi do nowej umowy UE na szczepionki
- W ostatnim czasie Komisja Europejska zawarła umowę z Hipra Human Health, S.L.U., jednak z uwagi na aktualną sytuację epidemiczną podjęto decyzję, że Rzeczpospolita Polska nie przystąpi do tej umowy - pisze Kraska i przypomina, że "niektóre z zawartych umów nadal obowiązują". Dodaje też, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 5 maja koniec pandemii COVID-19 choć Covid nie zniknął i nadal jest "wyzwaniem". - Dlatego tak ważne jest, aby firmy podjęły się wyzwania opracowywania szczepionek dostosowanych do występujących wariantów - dodaje.
Wiceminister podkreśla, że "strategia realizacji szczepień na COVID-19 opiera się o zalecenia i rekomendacje Europejskiej Agencji Leków (EMA)".
- Zgodnie z rekomendacjami EMA wszystkie osoby, które należą do jakiejkolwiek grupy ryzyka związanego z wirusem Covid i nie zostały zaszczepione szczepionką adaptowaną, powinny to zrobić jak najszybciej - pisze Kraska i przypomina, że w tych grupach ryzyka znajdują się seniorzy 60+, osoby z niedoborami odporności oraz pracownicy ochrony zdrowia, a "okres 3 miesięcy to minimalny czas na przyjęcie dawki szczepionki dwuwalentnej". Wiceszef resortu zdrowia informuje ponadto, że "Polska posiada zabezpieczenie magazynowe szczepionek przeciw COVID-19".
- Zgodnie z rekomendacją EMA obecnie nie planujemy podania kolejnej dawki szczepionki (trzeci booster) osobom, które dotychczas zaszczepiły się szczepionką dwuwalentną - zaznacza wiceminister. Wskazuje ponadto, że "system realizacji szczepień nie ulega zmianie i szczepienia przeciw Covid-19 są nadal przeprowadzane na zasadach dotychczasowych w punktach
szczepień spełniających wymogi dotyczące podawania szczepionki przeciw COVID-19".
ZOBACZ KOMENTARZE (1)