RMF FM/Rynek Zdrowia | 20-06-2014 18:14

Polska nie dołączy do wspólnego zakupu szczepionek w UE

Państwa członkowskie będą wspólnie kupować szczepionki. Jedynym krajem Unii, który nie planuje podpisać porozumienia ws. wspólnego zakupu jest Polska - donosi RMF FM.

Resort zdrowia tłumaczy, że porozumienie nie daje nam gwarancji, że dostaniemy potrzebne nam szczepionki w korzystnej dla nas cenie.

- We wspólnych zakupach szczepionek chodzi o to, żeby dostęp do nich nie odbywał się na zasadzie: kto pierwszy, ten lepszy - tłumaczy w rozmowie z RMF FM komisarza UE ds. zdrowia Frederic Vincent.

Według niego, pozostając poza tym systemem, Polska - w razie epidemii grypy czy epidemii innych zakaźnych chorób - może mieć o wiele trudniejszy dostęp do szczepionek, a także rzadkich antybiotyków czy antytoksyn. 

Dzisiaj porozumienie ws. wspólnego zakupu szczepionek podpiszą m.in. Wielka Brytania i Hiszpania, natomiast Francja czy Niemcy podpiszą listy intencyjne.

Jak  tłumaczy wiceminister zdrowia Sławomir Neumann, Polska musiałaby płacić spory roczny abonament za sam fakt przystąpienia do tego wspólnego zakupu szczepionek, co de facto nie daje do końca gwarancji, że te szczepionki otrzymamy natychmiast w potrzebnej ilości i w dobrej cenie.

Neumann zwraca uwagę, że to jest bardzo poważna gra koncernów farmaceutycznych, które kiedyś już wygrały taką batalię. Przypomina akcję o szczepionkach, kiedy Ewa Kopacz, będąc ministrem zdrowia, nie kupiła szczepionek, a pół Europy zakupiło, a później te szczepionki były niszczone, bo nie było kogo szczepić. 

Więcej: www.rmf24.pl