• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Polska na szarym końcu UE pod względem szczepień na COVID-19

Autorzy: PAP; oprac. PW • Źródło: PAP17 grudnia 2021 14:00

Polska jest na piątym miejscu od końca na liście krajów Unii Europejskiej pod względem procentowej liczby osób zaszczepionych przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest nieco ponad 54 proc. Polaków. Jak wyglądają te liczby w innych krajach?

Zaszczpionych jest nieco ponad 55 proc. Polaków. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
  • W Unii Europejskiej najwięcej zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest w Danii (82 proc. populacji), Portugali (81,9 proc.) i na Malcie (81,8 proc.)
  • Polska jest na piątym miejscu od końca z 54,4 proc. osób zaszczepionych
  • W innych krajach odsetek zaszczepionych jest znacznie większy. We Włoszech zaszczepiło się 73,5 proc. ludności, we Francji - 70,8 proc., a w Niemczech - 69 proc.
  • Eksperci zachęcają do szczepienia przeciwko COVID-19 kobiety w ciąży

Tak Unia Europejska szczepi się przeciw COVID-19

W całej Unii Europejskiej średnio w pełni zaszczepionych (dwoma dawkami) jest 67 proc. populacji (dane z 10 grudnia 2021 r.). Wciąż są jednak duże różnice między poszczególnymi krajami.

Najwięcej zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest w Danii (82 proc. populacji), Portugali (81,9 proc.) i na Malcie (81,8 proc.). Na kolejnych miejscach są Irlandia (76,7 proc.), Belgia (75,7 proc.) oraz Hiszpania 74,2 proc.).

Najmniej zaszczepionych przeciwko COVID-19 jest w Bułgarii (26,2 proc.), Rumunii (39 proc., Słowacji (46,6 proc.) i Chorwacji (49 proc.).

Polacy nie chcą się szczepić

Polska jest na piątym miejscu od końca z 54,4 proc. osób zaszczepionych.

W innych krajach odsetek zaszczepionych jest znacznie większy. We Włoszech zaszczepiło się 73,5 proc. ludności, we Francji - 70,8 proc., a w Niemczech - 69 proc.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że zwiększa się odsetek Europejczyków zaszczepionych trzema dawkami. W Austrii i na Węgrzech dodatkową dawką przeciwko COVID-19 przyjęło ponad 30 proc. populacji. W innych krajach EU trzecią dawkę otrzymało od kilku do około 20 proc. ludności.

Statystyki dotyczące szczepień w Unii Europejskiej
Statystyki dotyczące szczepień w Unii Europejskiej

Eksperci: kobiety w ciąży też powinny się szczepić

Eksperci zachęcają do szczepienia przeciwko COVID-19 kobiety w ciąży.

Według danych brytyjskiego systemu nadzoru położniczego (Obstetric Surveillance System), od maja do października 2021 r. aż 1436 kobiet w ciąży trafiło do szpitala z chorobą COVID-19, wśród których tylko 4 proc. było zaszczepionych. Odnotowano 17 zgonów kobiet i 4 zgony noworodków z powodu tej choroby.

Czytaj też: Przeanalizowali ryzyko zgonu zaszczepionych i nieszczepionych. Jest raport NIZP-PZH

COVID-19. Część Polaków nigdy się nie zaszczepi. Przymus nic nie da - uważa prof. Andrzej Horban

Przymus czy obowiązek szczepień. Andrusiewicz rozwiał wątpliwości

Obowiązkowe szczepienia nauczycieli. Kraska: prowadzimy rozmowy z resortem edukacji

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum