• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Polkowice: 10-lecie programu "Chronię Życie przed Rakiem"

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 14 marca 2016 19:33

Pierwszą gminą, która zdecydowała się na finansowanie szczepień dla nastolatek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) były Polkowice, które w tym roku obchodzą jubileusz 10-lecia istnienia programu "Chronię Życie przed Rakiem".

Ze szczepień skorzystało dzięki programowi ok. 2,4 tys. dziewcząt Fot. Shutterstock

Rutynowe szczepienia nastolatek przeciwko HPV rekomendują jako ważną część skutecznej profilaktyki raka szyjki macicy m.in.: Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG), Polskie Towarzystwo Profilaktyki Zakażeń HPV, a także Światowa Organizacja Zdrowia.

W Polsce szczepienie przeciwko HPV znalazło się w kalendarzu szczepień zalecanych. Jego koszt waha się od 900 do 1200 zł za cały cykl. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. W wielu krajach o mniejszym PKB per capita, jak: Czechy, Słowacja czy Węgry, szczepionki te są refundowane z budżetu państwa.

Polki wciąż czekają na powszechne szczepienia chroniące przed wirusem HPV, dlatego niektóre samorządy prowadzą programy profilaktyki raka szyjki macicy z własnych środków.

Polkowicki program powstał w 2006 r. z inicjatywy dyrektora Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych Marioli Kośmider. Od początku założono, że nie będzie to jednorazowa akcja, a długofalowe działania.

- W tym roku mija dokładnie 10 lat od tego wydarzenia. Dzięki finansowaniu przez Gminę Polkowice i Związek Gmin Zagłębia Miedziowego już prawie 2400 dziewcząt skorzystało ze szczepień. W tym roku będzie to grupa kolejnych 150 gimnazjalistek z Polkowic - mówi Mariola Kośmider i dodaje, że program to nie tylko szczepienia, ale także edukacja i profilaktyka wtórna, czyli cytologia.

Polkowice dbają też o profilaktykę raka piersi. Mieszkanki miasta mogą także skorzystać w ramach programu z badań mammograficznych i ultrasonograficznych piersi, które także finansuje gmina.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum