Polacy w końcu chcą się szczepić przeciwko grypie

Autor: KL, Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2020 13:00

Do tej pory przeciwko grypie szczepiło się ok. 4 proc. Polaków. W tym roku za sprawą koronawirusa szczepionka ta może jednak cieszyć się olbrzymim zainteresowaniem.

Polacy w końcu chcą się szczepić przeciwko grypie
W grupie powyżej 65. roku życia odnotowano w minionych sezonach grypowych aż 90 proc. zgonów wywołanych grypą i jej powikłaniami. Fot. Shutterstock

Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia przyznaje, że lekarze dostają masę telefonów od pacjentów i pracodawców z pytaniem, czy i kiedy ruszą zaszczepienia przeciwko grypie. Jak podkreśla nigdy wcześniej tak nie było.

Specjaliści, m.in. Główny Inspektor Sanitarny i Konsultant Krajowy w dziedzinie Zdrowia Publicznego Jarosław Pinkas zachęcają Polaków do szczepienia się przeciw grypie. Osoby, które zaszczepią się przeciwko grypie, mogą być bardziej chronione przed zakażeniem koronawirusem w okresie jesieni i zimy, kiedy spodziewana jest nowa fala epidemii. Zakażenie grypą może zwiększać ryzyko zachorowania na Covid-19, na dodatek obie infekcje powodują podobne objawy, głównie gorączkę i kaszel.

Także Ministerstwo Zdrowia zaleca szczepienie na grypę. Jak mówił niedawno Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia, w  tym roku do refundacji zostało zgłoszonych przez dwie firmy 1,7 mln szczepionek. Szczepionka powinna być dostępna na początku września. 

Resort zdrowia nie przewiduje wprowadzenia obowiązkowych szczepień na grypę. Jednak zaproponuje refundację wszystkim medykom. Rozszerzono też grupę osób, które będą się mogły nieodpłatnie zaszczepić, o osoby starsze. 

Grypa jest chorobą sezonową. Sezon zaczyna się 1 października, a kończy się 30 września następnego roku. Największa liczba zachorowań przypada na okres styczeń-marzec. W Polsce szczepi się mało osób, około 4 proc. mieszkańców. Najniższy wskaźnik jest wśród dzieci od 6. miesiąca do 4. roku życia - nie przekracza jednego procenta.  Jak mówił nam wcześniej przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy prof. Adam Antczak ze szczepienia mogą korzystać także kobiety w ciąży oraz dzieci od 6. miesiąca życia. 

W przypadku seniorów, dzieci, kobiet w ciąży czy przewlekle chorych szczepionka przeciwko grypie zapobiega nie tylko zachorowaniu, ale przede wszystkim wystąpieniu groźnych dla zdrowia i życia powikłań pogrypowych.

Prawdopodobieństwo ich wystąpienia wśród osób po 65. roku życia wzrasta niemal trzykrotnie. W tej populacji wiekowej odnotowano w minionych sezonach grypowych aż 90 proc. zgonów wywołanych grypą i jej powikłaniami.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum