• PARTNER SERWISUpartner serwisu

Polacy chętnie szczepią się w plenerze – najchętniej na pustyni

Autor: KG • Źródło: MUW, Rynek Zdrowia14 czerwca 2021 09:15

Małopolska postanowiła zlokalizować plenerowe punkty szczepień w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach. W weekend można się było zaszczepić m.in. na Pustyni Błędowskiej.

To pierwsze szczepienia przeciw Covid-19, które odbywają się na pustyni. Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki
  • Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zdecydował, żeby plenerowe punktów szczepie zostały zlokalizowane w szczególnie atrakcyjnych turystycznie miejscowościach
  • W ramach akcji „Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską” w weekend można było zaszczepić się na Pustyni Błędowskiej i Krupówkach oraz w Krynicy Zdroju i Szczawnicy
  • Wśród miejsc biorących udział w małopolskiej akcji plenerowych szczepień przodował punkt szczepień na Pustyni Błędowskiej

Weekendowa akcja szczepień wzbudziła ogromne zainteresowanie Małopolan oraz turystów. Jak podaje Małopolski Urząd Wojewódzki, pierwszego dnia akcji, w sobotę 12 czerwca, na Pustyni Błędowskiej zaszczepiło się 395 osób, natomiast na Krupówkach w Zakopanem - 370, na deptaku w Krynicy-Zdroju - 250, a w Szczawnicy - 280. Łącznie tego dnia podano 1295 dawek preparatu Johnson&Johnson.

800 dawek szczepionki na Pustyni Błędowskiej 

W niedzielę 13 czerwca trzeba było zmagać się  niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Mimo to wszystkie punkty pracowały bardzo prężnie, szczepiąc łącznie 1378 osób: na Pustyni Błędowskiej - 405, w Zakopanem - 398, w Krynicy-Zdrój - 325 i Szczawnicy - 250. Łącznie w ramach akcji weekendowej udało się nam zaszczepić 2673 osoby.

- Dziękuję wszystkim służbom, które zabezpieczały weekendową akcję szczepień. Tylko dzisiaj obecnych było 43 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, 92 strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej, 54 policjantów i 24 żołnierzy WOT. Dziękuję wszystkim służbom, inspekcjom, strażom oraz pozostałym naszym partnerom, którzy przyłączyli się do akcji „Szczepimy się od Giewontu po Pustynię Błędowską”. Dziękuję podmiotom medycznym, które wykonywały szczepienia - mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Teraz z Covid-19 walczą profilaktyką i rehabilitacją

Małgorzata Popławska, prezes Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego wskazała, że profilaktyka w postaci szczepień przeciw Covid-19 doprowadza do tego, że zespoły ratownictwa medycznego nie będą musiały wyjeżdżać tak często jak wyjeżdżały w okresie kolejnych fal epidemii.

- My od 130 lat jesteśmy na pierwszym froncie w tej części przedszpitalnej. Jesteśmy najstarszym Pogotowiem w Polsce, a drugim w Europie. Przy okazji takiej akcji jak ta na Pustyni możemy pokazać różnego rodzaju działania, jakie wykonujemy, w tym tak ważną pierwszą pomoc - mówiła Popławska. 

Aktualnie w małopolskich szpitalach przebywa 168 pacjentów, a liczba zajętych respiratorów wynosi 25. Wiele osób zmaga się jednak ze skutkami choroby COVID-19 i wymaga rehabilitacji. W Małopolsce prowadzona jest ona m.in. w Szpitalu w Jaroszowcu.

- Przypominam sobie moment w listopadzie, kiedy rozmawialiśmy z panem Wojewodą o rehabilitacji pocovidowej. Do nas przywożeni byli pacjenci, którzy nie mówili, byli wnoszeni na noszach, nie byli w stanie ruszyć palcem. Do takich trudnych rzeczy doprowadza Covid. Widzimy, do jakich tragedii prowadził. Mamy u nas już grupę prawie 400 osób, które przeszły procedurę rehabilitacji - podał Krzysztof Grzesik, dyrektor Małopolskiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji im. E. Wojtyły w Jaroszowcu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum